< sekcia Zahraničie

Rumunský minister vyzval na odvolanie protikorupčnej prokurátorky

Šéfka rumunskej protikorupčnej prokuratúry (DNA) Laura Codrutová Kövesiová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Toader vyhlásil, že hlavná prokurátorka sa za každú cenu snažila dosiahnuť, aby boli vysokopostavení rumunskí predstavitelia usvedčení z trestných činov.

Bukurešť 22. februára (TASR) - Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader vyzval vo štvrtok na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Codrutovej Kövesiovej z funkcie a ako dôvod uviedol vážne obavy zo spôsobu, akým vykonáva svoju prácu.

Minister podľa tlačovej agentúry AP vyhlásil, že hlavná prokurátorka Národného protikorupčného riaditeľstva (DNA) Codrutová Kövesiová "prekrúcala fakty" o Rumunsku a stave jeho zákonnosti v rozhovoroch pre zahraničné médiá.

Toader takisto povedal, že Codrutová Kövesiová prejavila "nadmerne autoritatívny postoj", keď osobne dohliadala na prokurátorov vyšetrujúcich sporné vládne nariadenie, ktoré malo v Rumunsku dekriminalizovať zneužívanie právomocí verejným činiteľom. Práve toto opatrenie vyvolalo niekoľkotýždňové obrovské protesty Rumunov proti korupcii.

Minister tiež vyhlásil, že hlavná prokurátorka sa "za každú cenu" snažila dosiahnuť, aby boli vysokopostavení rumunskí predstavitelia usvedčení z trestných činov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.