Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Ruská kozmická loď Progress MS sa spojila s ISS

Štart ruskej rakety Sojuz, ktorá nesie kozmickú loď Progress s 2,5 tonami nákladu pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane Foto: TASR/AP

K spojeniu došlo bez problémov na prvý pokus o 11.27 h SEČ, informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Moskva 23. decembra (TASR) - Ruská kozmická loď Progress MS sa dnes úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). K spojeniu došlo bez problémov na prvý pokus o 11.27 h SEČ, informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Ruská raketa Sojuz nesúca kozmickú loď Progress odštartovala v pondelok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Posádke ISS po dvoch dňoch letu doviezla 2,5 tony nákladu, okrem iného palivo, stlačený kyslík, jedlo a vodu. Progress ostane spojený s ISS do začiatku júla 2016.

Nákladná loď Progress MS je vybavená pokročilými komunikačnými a navádzacími technológiami a je vylepšenou verziou starších lodí Progress, ktoré boli v prevádzke viac ako štyri desaťročia. Tento let bol jej premiérou, doplnila agentúra AP.

Aprílový pokus o vypustenie Progressu zlyhal, podobná októbrová misia sa však skončila úspechom. Nákladná loď Progress M29-M vtedy astronautom dopravila 2,3 tony rozličných zásob.

Momentálnu tvoria posádku ISS Rusi Michail Kornijenko, Sergej Volkov a Jurij Malenčenko, ďalej Američania Scott Kelly, Timothy Kopra a Brit Timothy Peake.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.