Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Ruskí námorníci opustili prístav, Mistraly sú stále neisté

výsadková loď triedy Mistral Foto: TASR/AP

Loď s ruskými námorníkmi, ktorí absolvovali niekoľkomesačný výcvik na vrtuľníkovej bojovej lodi triedy Mistral skonštruovanej vo Francúzsku, dnes opustila francúzsky prístav Saint-Nazaire.

Paríž 18. decembra (TASR) - Loď s ruskými námorníkmi, ktorí absolvovali niekoľkomesačný výcvik na vrtuľníkovej bojovej lodi triedy Mistral skonštruovanej vo Francúzsku, dnes opustila francúzsky prístav Saint-Nazaire. Stále pritom nie je jasné, či Paríž nakoniec loď Mistral Moskve dodá.

Reportér tlačovej agentúry Reuters videl, ako ruská loď Smoľnyj vyplávala z prístavu na pobreží Atlantického oceánu a smerovala na otvorené more. Francúzske médiá tento týždeň uviedli, že mnohí zo 400 námorníkov robia u miestnych obchodníkov veľké nákupy v celých balíkoch.

"Toto nie je odchod navždy v tom zmysle, že nepadlo rozhodnutie o dodaní lode (triedy Mistral),"
uviedol hovorca francúzskeho zbrojného koncernu DCNS.

Ruskí námorníci pricestovali koncom júna do lodeníc v Saint-Nazaire, kde začali výcvik na prvej vrtuľníkovej lodi triedy Mistral s názvom Vladivostok. Tú malo Francúzsko dodať Rusku v poslednom štvrťroku 2014.

Napätie medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine spochybnilo aj zmluvu za 1,2 miliardy eur na dodanie dvoch francúzskych vrtuľníkových lodí Rusku. Ide o prvý veľký zbrojársky nákup Moskvy v zahraničí za posledné dve desaťročia od pádu Sovietskeho zväzu.

Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že situácia na východe Ukrajiny nedovoľuje dodávku Vladivostoku. Hollande sa stal tento mesiac prvým západným lídrom, ktorý sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve od vzniku patovej situácie v súvislosti s ukrajinskou krízou.

Hovorca DCNS tiež informoval, že práce na výrobe druhej vrtuľníkovej bojovej lode triedy Mistral pokračujú.

Minulý týždeň poradca Kremľa pre zahraničnú politiku oznámil, že Rusko je ochotné vyriešiť situáciu tak, že buď prijme peniaze, alebo obe vrtuľníkové lode.

Francúzsko čelí nátlaku západných spojencov, aby zrušilo zmluvu na lode, ale čelí aj prípadným nárokom Ruska na odškodné, ak poruší podmienky obchodnej zmluvy v Moskvou. Navyše, odklady v plnení kontraktov sú citlivou záležitosťou, keďže Francúzsko finalizuje aj ďalšie zbrojárske zmluvy. Kontrakt s Ruskom okrem toho vytvoril vo Francúzsku približne 1000 pracovných miest.