< späť

Od samovražedného útoku na letisku Domodedovo uplynulo päť rokov

Na archívnej snímke ľudia zapaľujú sviečky a kladú kvety za obete výbuchu na moskovskom letisku Domodedovo počas spomienkového zhromaždenia 27. januára 2011 v Moskve. Foto: TASR/AP

Na letisku sa v čase útoku nachádzalo aj päť Slovákov - medzi nimi herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou.

Moskva/Bratislava 24. januára (TASR) - Na moskovskom letisku Domodedovo bol pred piatimi rokmi (24. januára 2011) spáchaný samovražedný teroristický útok. Okrem útočníka pri ňom zahynulo 37 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 180 osôb.

Samovražedný útok na najvyťaženejšom moskovskom letisku bol dielom vtedy 20-ročného muža zo severného Kaukazu, ktorý bol podľa neskorších zistení pod silným vplyvom drog a psychotropných látok. Nariadil ho čečenský povstalecký líder Doku Umarov. Vyplynulo to z videozáznamu, ktorý 7. februára 2011 zverejnili na islamistickej webovej stránke Kavkazcenter.com. Umarov na videonahrávke povedal, že podobné útoky sa budú diať aj naďalej v rámci snahy o vytvorenie nezávislého moslimského štátu v ruskej časti Kaukazu, zahŕňajúcom Čečensko, Dagestan a ďalšie regióny.

Päť Slovákov na letisku

Na letisku sa v čase útoku nachádzalo aj päť Slovákov - medzi nimi herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou. Zuzana Fialová, ktorá sa ocitla v blízkosti výbuchu, bola zranená a musela byť prevezená do nemocnice.

Ruské úrady už 3. februára zatkli niekoľko podozrivých, ktorí mali informácie o bombovom útoku na letisku Domodedovo.

Moskovský obvodný súd v súvislosti s útokom odsúdil 11. novembra 2013 na doživotné väzenie troch mužov a jedného na desať rokov. Štvorica páchateľov pomáhala samovražednému bombovému atentátnikovi pri ceste z rodného Ingušska do Moskvy a zabezpečila mu aj byt, pás s výbušninami a dopravu. Bratia Islam a Ilez Jandijevovci, ako aj Achmed Jevlojev a Bašir Chamchojev boli odsúdení za viaceré trestné činy, vrátane spáchania teroristického činu, vrážd a pokusu o vraždy. Obvodný súd nedal doživotie iba Jevlojevovi, ktorý bol v čase útoku neplnoletý.

Vľavo Zuzana Fialová a vpravo Ľuboš Kostelný.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Medzi obeťami aj Anna Jablonská

V marci 2012 uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND) premiéru hry Pohania z pera ukrajinskej autorky Anny Jablonskej. Stala sa obeťou teroristického útoku na letisku Domodedovo práve v deň, keď si mala prevziať cenu za túto hru v súťaži filmových scenárov. Dvadsaťdeväťročná autorka odhalila v dráme rozpadajúcej sa rodiny prázdnotu a volanie po hodnotách v dnešnom svete. Inscenácia získala cenu DOSKY 2012 v kategórii Najlepšia réžia (Marián Amsler) a Najlepší ženský herecký výkon (Božidara Turzonovová).

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) potvrdila 8. apríla 2014 úmrtie lídra severokaukazských militantov Doku Umarova.

.

Na archívnej snímke cestujúci s kuframi prechádza okolo miesta na moskovskom lestisku Domodedovo , ktorým otriasol v pondelok 24. januára 2011 mohutný výbuch. Za ním čakajú ľudia v rade na bezpečnostnú kontrolu.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke sú sanitky odstavené pred moskovským letiskom Domodedovo po samovražednom atentáte 24. januára 2011.
Foto: TASR/AP


Na videozázname , ktorý v pondelok 7. februára 2011 zverejnili na islamistickej webovej stránke www.Kavkazcenter.com., je čečenský povstalecký líder Doku Umarov.Z videozáznamu vyplýva , že samovražedný útok na moskovskom letisku Domodedovo, pri ktorom v januári zahynulo 37 ľudí , nariadil Doku Umarov
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke ruský premiér Vladimir Putin počas návštevy nemocnice, v ktorej sú hospitalizovaní zranení zo včerajšieho výbuchu na moskovskom letisku Domodedovo, 25. januára 2011 v Moskve.
Foto: TASR/APPáči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované