< sekcia Zahraničie

Rusko ponúklo sprostredkovanie rozhovorov medzi USA a KĽDR

Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Už v pondelok vyzval šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Washington a Pchjongjang, aby odštartovali rokovania s tým, že Rusko im je túto komunikáciu pripravené uľahčiť.

Moskva 26. decembra (TASR) - Rusko je pripravené zhostiť sa úlohy sprostredkovateľa rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou v prípade, pokiaľ si to budú priať obe strany. Oznámil to v utorok Kremeľ.

Ako vo svojej správe uviedla agentúra Reuters, Moskva už dlhšie vyzývala obe zmienené strany, aby spustili vyjednávanie s cieľom znížiť napätie v súvislosti so severokórejským jadrovým a raketovým programom, ktoré Pchjongjang realizuje v rozpore s opakovane vydávanými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

"Ochota Ruska pripraviť cestu na odstránenie zvyšovania násilia je zjavná," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v telefonickom rozhovore s novinármi.

Už v pondelok vyzval šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Washington a Pchjongjang, aby odštartovali rokovania s tým, že Rusko im je túto komunikáciu pripravené uľahčiť.

Americká diplomacia síce deklarovala, že v tomto spore presadzuje diplomatické riešenie, šéf Bieleho domu Donald Trump ale varoval, že pred začiatkom akýchkoľvek rozhovorov sa Pchjongjang musí vzdať svojich jadrových zbraní.

Bezpečnostná rada OSN v piatok jednohlasne schválila ďalšie sankcie voči Severnej Kórei za jej pokračujúci jadrový program a raketové skúšky. Na základe nových sankcií budú od 1. januára 2018 do tejto komunistickej krajiny ešte viac obmedzené dodávky rafinovaných ropných produktov, ako sú benzín, nafta a ťažký olej.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.