< sekcia Zahraničie

Rusko priznalo, že pád lietadla na Sinaji spôsobil výbuch bomby

Na snímke zľava náčelník Generálneho štábu armády Ruska Valerij Gerasimov, minister obrany Sergej Šojgu, ruský prezident Vladimir Putin, šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov, minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov a šéf ruskej rozviedky Michail Fradkov počas stretnutia v súvislosti s októbrovou haváriou ruského dopravného lietadla na egyptskom Sinajskom polostrove v Moskve 17. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Moskva priznala, že išlo o teroristický útok.

Moskva 17. novembra (TASR) - Ruské úrady dnes oznámili, že októbrovú haváriu ruského dopravného lietadla na egyptskom Sinajskom polostrove spôsobil výbuch bomby. Moskva po prvý raz priznala, že išlo o teroristický útok, oznámila agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na zistenia vyšetrovateľov prisľúbil vypátranie a potrestanie páchateľov útoku. Súčasne zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v leteckých útokov na ciele militantov v Sýrii a že ich ešte zintenzívni.

"Dá sa jednoznačne povedať, že to bol teroristický čin," vyhlásil riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandr Bortnikov na stretnutí, ktorému predsedal ruský prezident Vladimir Putin.

Podľa Bortnikovových slov na palube lietadla počas letu vybuchla bomba, čo dokazujú stopy výbušnín nájdené v troskách lietadla. Šéf FSB uviedol, že išlo o "podomácky vyrobené výbušné zariadenie" so silou rovnajúcou sa maximálne 1,5 kilogramu TNT.

"Nájdeme páchateľov sinajského teroristického útoku na ktoromkoľvek mieste na zemi a potrestáme ich," vyhlásil Putin, ktorého citovala agentúra Interfax. "Žiadam všetky (ruské) špeciálne služby, aby sa zamerali na pátranie po osobách zodpovedných za teroristický útok na Sinaji", dodal.

Ruské lietadlo Airbus A321 spoločnosti Metrojet s 224 osobami na palube, smerujúce z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, sa zrútilo na Sinajskom polostrove 31. októbra. Všetci pasažieri i členovia posádky zahynuli. Takmer všetky obete tragédie boli občanmi Ruskej federácie.

K zodpovednosti za útok, ktorý bol najhorším civilným leteckým nešťastím v ruskej histórii, sa prihlásila odnož extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) operujúca na Sinaji. Moskva však vo veci viedla vlastné vyšetrovanie a až dnes priznala, že išlo skutočne o teroristický útok.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.