< sekcia Zahraničie

Rusko si ponechá v Sýrii obe vojenské základne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Putin sa rozhodol stiahnuť zo Sýrie väčšinu ruského vojenského kontingentu, no dočasné základne ako Humajmím a Tartús zostanú pre prípad, že by sa teroristi pokúsili zdvihnúť hlavu.

Moskva 12. decembra (TASR) - Rusko si ponechá v Sýrii námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím, ak by bolo potrebné opäť zasiahnuť proti militantom, oznámil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informovala o tom agentúra Ria Novosti.

Pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v pondelok ráno na základňu Humajmím, kde ho privítali sýrsky prezident Bašár Asad, ruský minister obrany Sergej Šojgu a veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin. Putin tam nariadil stiahnutie ruských síl z krajiny.

"Nariaďujem ministerstvu obrany a náčelníkovi generálneho štábu, aby začali s odsunom ruskej vojenskej skupiny na ich stále základne," vyhlásil Putin pred vojakmi.

"Za vyše dva roky ruské ozbrojené sily spoločne so sýrskou armádou porazili väčšinu bojaschopných zoskupení medzinárodných teroristov. Vzhľadom na to som sa rozhodol: väčšina ruského vojenského kontingentu, ktorý sa zdržiava v Sýrskej arabskej republike, sa vracia domov, do Ruska," oznámil ruský prezident.

Peskov v utorok novinárom povedal, že operácia na oslobodenie Sýrie od teroristov je ukončená a nie je nutné udržiavať v krajine rozsiahly bojový potenciál. Preto sa Putin rozhodol vojská stiahnuť.

"Zároveň zdôraznil, že dočasné základne ako Humajmím a Tartús zostanú. Prezident zdôraznil, že teroristi v Sýrii sa môžu pokúsiť zdvihnúť hlavu, ale v takomto prípade zažijú také zdrvujúce útoky, aké dosiaľ nevideli. To sú slová prezidenta, vyslovená včera," dodal Peskov.

Podľa agentúry AP išlo vôbec o prvú návštevu Putina v Sýrii. Uskutočnila sa v čase, keď sýrska armáda s podporou Ruska prevzala kontrolu nad väčšinou krajiny.

Putin už 6. decembra oznámil, že teroristická skupina Islamský štát (IS) utrpela totálnu porážku na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii. "Minister obrany (Sergej Šojgu) informoval, že operácie na východnom a západnom brehu Eufratu sa skončili úplnou porážkou teroristov," povedal Putin novinárom v Nižnom Novgorode, kde krátko predtým oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo voľbách hlavy štátu v marci 2018.

Základňa Humajmím, 25 kilometrov južne od mesta Lázikíja v rovnomennej provincii, slúžila Rusku ako oporný bod pre letecké operácie proti teroristom v Sýrii, ktoré spustilo 30. septembra 2015 na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Časť tejto základne má Moskva od septembra v bezplatnom prenájme na 49 rokov.

Námorná základňa Tartús leží na pobreží Stredozemného mora.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.