Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Rusko si predvolá holandského veľvyslanca kvôli vyšetrovaniu havárie

Na archívnej snímke sa dievča pozerá cez okna na lietadlo malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airlines na letisku v Sepangu 13. októbra 2015. Foto: TASR AP

Moskva je nespokojná s výsledkami vyšetrovania havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré bolo v júli 2014 zostrelené nad územím východnej Ukrajiny.

Moskva 1. októbra (TASR) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolá holandského veľvyslanca v Moskve, aby mu vyjadrilo svoju nespokojnosť s výsledkami vyšetrovania havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré bolo v júli 2014 zostrelené nad územím východnej Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

"V úsilí objasniť ďalšie dôvody, pre ktoré Rusko nesúhlasí s metódami použitými medzinárodným vyšetrovacím tímom... si ministerstvo zahraničných vecí 3. októbra predvolá holandského veľvyslanca v Moskve," uviedla v piatok neskoro večer hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Holanďanmi vedený medzinárodný vyšetrovací tím informoval tento týždeň o predbežných výsledkoch vyšetrovania, z ktorých vyplýva, že malajzijské lietadlo bolo zasiahnuté raketou vypálenou z mobilného protilietadlového systému Buk. Ten bol údajne na územie východnej Ukrajiny okupovanej proruskými separatistami privezený z Ruska.

Rusko výsledky vyšetrovania odmietlo a označilo ich za "politicky motivované". Moskva opakovane poprela, že za zostrelenie lietadla sú zodpovední proruskí separatisti a obvinila z neho ukrajinskú armádu.

Boeing malajzijských aerolínií, smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili 17. júla 2014 nad oblasťou východnej Ukrajiny, ktorá bola pod kontrolou proruských separatistov.

O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube - 283 cestujúcich a 15 členov posádky - z desiatich krajín, z toho 193 Holanďanov. Nešťastie nikto neprežil. Okrem Holanďanov sa na palube lietadla nachádzali aj občania Austrálie, Británie, Malajzie, Belgicka, Kanady, Indonézie, Nemecka, Nového Zélandu a Filipín.