Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

ÚTOK V PETROHRADE: Podozrievaný muž sa sám prihlásil na polícii

Obete výbuchu ležia na zemi pri zničenom vagóne metra na zastávke metra Technologičeskyj Institut v Petrohrade 3. apríla 2017, kde došlo k výbuchu. Foto: TASR/AP

Ide o bývalého profesionálneho vojaka, príslušníka výsadkárskych jednotiek, ktorý slúžil aj v Čečensku, kde prijal islam a zmenil si meno z Andreja na Iľjas.

Moskva/Petrohrad 5. apríla (TASR) - Bradatý muž v čiapke-ťubetejke, ktorého fotografiu ako možného podozrivého zverejnili v pondelok niekoľko hodín po výbuchu v petrohradskom metre, sa sám prihlásil na polícii.

Ide o bývalého profesionálneho vojaka, príslušníka výsadkárskych jednotiek, ktorý slúžil aj v Čečensku, kde prijal islam a zmenil si meno z Andreja na Iľjas. V súčasnosti pracuje ako vodič kamiónov, píše petrohradský spravodajský server Fontanka.ru.

Na polícii sa Andrej/Iľjas Nikitin prihlásil, keď v médiách videl svoju fotografiu nasnímanú bezpečnostnými kamerami, zverejnenú s vysvetlením, že by mohlo ísť o páchateľa teroristického útoku v metre.

Ťubetejka, ktorú mal Nikitin na hlave, je druh pestro vyšívanej alebo tkanej, obyčajne okrúhlej čiapočky stredoázijských národov.

"Podrobne som zodpovedal na otázky, ktoré mi položili. Nemám nič proti postupu polície," uviedol Nikitin a dodal, že po vypočúvaní na polícii odcestoval do Moskvy.

Stav šiestich ranených je "veľmi vážny", hospitalizovaných je 55 ľudí



Stav šiestich ľudí zranených v pondelok pri výbuchu vo vlakovej súprave metra v Petrohrade je lekármi považovaný za veľmi vážny. Zranenia ďalších štyroch ľudí sú ťažké. Informovala o tom dnes spravodajská stanica Echo Moskvy s odvolaním sa na námestníčku gubernátora Petrohradu Annu Miťaninovú.

V dôsledku výbuchu vo vagóne metra prišlo o život 14 ľudí. Desiatky ďalších pri tom utrpeli zranenia. Podľa dnešných informácií agentúry TASS je hospitalizovaných ešte 55 ľudí.

Podľa Echa Moskvy sa na centrum psychologickej pomoci ministerstva pre mimoriadne situácie obrátilo vyše tisíc ľudí.



K výbuchu v súprave metra došlo v pondelok v čase, keď sa nachádzala medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút. Podľa zdroja z prostredia bezpečnosti sa vo vozni odpálil samovražedný atentátnik, ktorého neskôr identifikovali ako etnického Uzbeka žijúceho v Rusku.

Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič dnes podľa TASS informoval, že ruská vláda na svojom dnešnom zasadnutí schváli dokument o opatreniach na posilnenie bezpečnosti v metre.

Útočník Džalilov mohol mať napojenie na džihádistov v Sýrii



Uzbek Akbaržon Džalilov, ktorého ruskí vyšetrovatelia podozrievajú zo spáchania pondelkového útoku v petrohradskom metre, mohol mať napojenie na sýrskych ozbrojencov. Pre agentúru TASS to uviedli zdroje v ruských tzv. silových štruktúrach.

Vyšetrovatelia podľa dnešnej správy TASS preverujú sociálne siete a okruh ľudí, s ktorými sa Džalilov stýkal, a snažia sa zistiť, "kde ho extrémistické alebo teroristické organizácie naverbovali".

Zisťuje sa tiež, či 22-ročný Džalilov niekedy vycestoval do Sýrie, aby sa tam zapojil do bojov občianskej vojny.

Zdroje súčasne pripúšťajú, že "riadiť ho mohli aj cez internet, kde mohol získať aj návod na zostrojenie bomby" v domácich podmienkach.

Na archívnej snímke Akbaržon Džalilov, rodák z Kirgizska.
Foto: twitter.com


Agentúra TASS dnes s odvolaním sa na kirgizský Štátny výbor pre národnú bezpečnosť informovala, že etnický Uzbek Džalilov sa z Kirgizska do Ruska odsťahoval v 16 rokoch. Zdroje v ruských bezpečnostných zložkách pre TASS uviedli, že Džalilov nebol objektom ich záujmu. Jeho meno nie je v žiadnych databázach s menami osôb podozrivých z extrémizmu. V Rusku nebol vyšetrovaný ani stíhaný.

Ruská tajná služba zatkla v Petrohrade šiestich podozrivých z verbovania pre IS



Ruské tajné služby zadržali v Petrohrade šiestich migrantov zo Strednej Ázie, ktorí sú podozriví, že v meste robili nábor nových členov pre džihádistické zoskupenia Front an-Nusra a Islamský štát. Obe tieto organizácie sú v Rusku zakázané.

Ako dnes informovala tlačová služba Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKR), v prípade sa začalo trestné konanie pre podozrenie z terorizmu.

Ruskí policajti prehľadávajú stanicu metra v Petrohrade, 5. apríla 2017.
Foto: TASR/AP


Podľa vyšetrovateľov sa podozrivé osoby v čase od novembra 2015 pokúšali v Petrohrade verbovať ľudí pochádzajúcich prevažne zo stredoázijských republík, aby sa zapojili do aktivít súvisiacich s terorizmom a do činnosti oboch spomínaných džihádistických zoskupení.

SKR súčasne oznámil, že preverí všetky kontakty a prepojenia zadržaných. Zdôraznil však, že v danom okamihu nie je dôvod predpokladať, že by sa zadržaní boli poznali s predpokladaným páchateľom pondelkového útoku.

Vo svojom vyhlásení SKR ďalej informoval, že v mieste bydliska zadržaných bola pri policajnej prehliadke zhabaná literatúra s islamistickým obsahom, ako aj predmety a dokumenty, ktoré "majú význam pre trestné konanie". Polícia pátra aj po možných komplicoch zadržaných.

Vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch útočníka



Ruskí vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch 22-ročného samovražedného útočníka, ktorý sa v pondelok odpálil v petrohradskom metre. Počas svojho pobytu v Petrohrade pracoval v autoservise a suši bare. Z údajov získaných zo sociálnych sietí vyplýva, že sa zaujímal o radikálny islam a bojové umenie, avšak jeho priatelia ho popisujú ako pokojného a priateľského človeka. Podľa jeho strýka bol Džalilov moslimom navštevujúcim mešitu, ale nie islamským fanatikom.

Jeho rodina žila v kirgizskom meste Oš na juhu krajiny, kde si v roku 2010 boje medzi etnickými Kirgizmi a uzbeckou menšinou vyžiadali najmenej 470 mŕtvych a tisícky zranených. Džalilov sa zradikalizoval v posledných rokoch.

Policajt so psom prechádza okolo improvizovaného pamätníka v stanici metra Technologický inštitút po výbuchu v Petrohrade 4. apríla 2017.
Foto: TASR/AP


Úrady v Petrohrade vyhlásili po útoku trojdňový smútok. Pri vstupe do stanice Sennaja ploščaď ľudia na počesť obetí kládli kvety a zapaľovali sviečky. Miesto navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin.

Vyšetrovatelia ocenili reakciu vodiča zasiahnutej súpravy metra, ktorý po explózii doviedol súpravu do ďalšej stanice Technologičeskij institut, čo pomohlo zachrániť niekoľko životov, keďže sa k raneným mohli dostať záchranári včas. Vodič súpravy Alexander Kaverin bude spolu s ďalšími zamestnancami metra za svoje počínanie odmenený.

Prehľadali byt páchateľa útoku v petrohradskom metre



Ruskí vyšetrovatelia vypátrali miesto, kde býval predpokladaný vykonávateľ pondelkového útoku v petrohradskom metre, a urobili tam prehliadku. Podľa agentúry TASS o tom dnes informoval predseda Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKRF) Alexandr Bastrykin.

Obete výbuchu ležia na zemi pri zničenom vagóne metra na zastávke metra Technologičeskyj Institut v Petrohrade 3. apríla 2017, kde došlo k výbuchu.
Foto: TASR/AP


Agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že počas prehliadky bytu sa nenašli nijaké podozrivé predmety ani výbušniny. Vyšetrovatelia sa na základe toho domnievajú, že páchateľ útoku mal zrejme komplicov, ktorí mu dodali po domácky vyrobené výbušné zariadenie.

Vyšetrovatelia skúmajú aj záznam bezpečnostných kamier spred domu, v ktorom Džalilov býval. Záznam ho zachytáva pri odchode z domu s ruksakom a ďalšou batožinou.

Do Petrohradu dnes pricestovali rodičia podozrivého z útoku v metre



Rodičia predpokladaného páchateľa útoku v petrohradskom metre dnes pricestovali z Kirgizska do Petrohradu, informovala televízia Rossija-24.

Podľa spravodajcu televízie matka predpokladaného samovražedného atentátnika, 22-ročného Akbaržona Džalilova, pred novinármi uviedla, že neverí, že tento útok, ktorý si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených, spáchal jej syn.

Agentúra Interfax napísala, že Džalilovovi rodičia by mali identifikovať telo predpokladaného atentátnika a podrobia sa výsluchu. V utorok ich vypočúvala aj polícia v kirgizskom meste Oš.

Dom rodičov samovražedného útočníka menom Akbaržon Džalilov, ktorý mal stáť za pondelkovým výbuchom v petrohradskom metre, v kirgizskom meste Oš 4. apríla 2017.
Foto: TASR/AP


Strýko podozrivého dnes pre kirgizský spravodajský portál 24.kg vyhlásil, že jeho synovec nebol extrémistom, aj keď do mešity chodieval pravidelne. Kirgizské médiá napísali, že takmer hneď po teroristickom útoku v Petrohrade rodina Džalilovovcov, žijúca v meste Oš, "niekam zmizla", a to vrátane mladšieho brata podozrivého.

Eiffelovka a Ostankino o polnoci prestali svietiť na pamiatku obetí z Petrohradu



Na pamiatku obetí teroristického útoku v petrohradskom metre v noci nadnes - presne o polnoci SELČ - vypli osvetlenie Eiffelovej veže v Paríži.

Túto udalosť vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter avizovala parížska primátorka Anne Hidalgová.

Osvetlenie dnes o polnoci miestneho času na znak smútku za obeťami z Petrohradu vypli aj na televíznej veži Ostankino v Moskve, informovala agentúra TASS.

Na pamiatku obetí teroristického útoku v petrohradskom metre vypli presne o polnoci osvetlenie Eiffelovej veže v Paríži, 5. apríl 2017.
Foto: TASR/AP


K tragédii v petrohradskom metre došlo 3. apríla. Bomba vo vagóne metra vybuchla v čase, keď sa vlaková súprava nachádzala v tuneli medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút. Podľa poslednej bilancie si explózia vyžiadala 14 obetí na životoch a desiatky zranených

Ruská prokuratúra kvalifikovala výbuch ako teroristický čin. Za predpokladaného páchateľa označila Džalilova. Ten sa chystal spáchať útok aj na stanici metra Námestie povstania, ale nálož, čo tam bola nastražená, sa podarilo včas zneškodniť. Podľa expertov sa na batožine, v ktorej bola táto nálož skrytá, našla Džalilovova DNA.

Po útoku úrad petrohradského gubernátora vyhlásil v meste od utorka smútok. Kancelária ruského prezidenta dnes podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy odporučila vedeniu jednotlivých regiónov Ruskej federácie, aby zorganizovali mítingy na protest proti terorizmu. Oficiálnym "dňom smútku" bude 8. apríl.