< sekcia Zahraničie

Rusku sa nepáči, že ho Bulharsko označilo za hrozbu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rezort zahraničia je prekvapený, že dokument, založený na otvorenej nenávisti voči Rusku, parlament schválil, keďže takmer polovica jeho členov patrí k členom Skupiny priateľstva s Ruskom.

Moskva 19. októbra (TASR) - Moskva vidí rozpor medzi správou prijatou bulharským parlamentom, v ktorej je Rusko označené za hrozbu, a zámerom bulharskej vlády posilniť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, uviedlo v stredu ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ako informoval portál novinite.com, bulharský parlament schválil 5. októbra výročnú správu o národnej bezpečnosti za rok 2016. V správe sa okrem iného uvádza, že "ruské akcie sú zdrojom regionálnej nestability a ohrozujú hlavný cieľ - zjednotenú, slobodnú a pokojnú Európu".

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dokument bol schválený len tesne a väčšina odobrujúcich hlasov pochádzala z vládnej strany.

"Odkiaľ pochádza takéto znenie? Ak bolo použité na základe pokynov od západných partnerov, tak sa zdá, že sa snažia narušiť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi Ruskom a Bulharskom," citovala z vyhlásenia ruského ministerstva agentúra TASS.

Podľa rezortu je "prekvapujúce, ako takýto dokument, založený na otvorenej nenávisti voči Rusku, mohol schváliť parlament, keďže takmer polovica jeho členov (116 z 240) patrí k členom Skupiny priateľstva s Ruskom".

Ministerstvo dodalo, že označenie Ruska za hrozbu "nie je v súlade s postojom bulharského národa, keďže podľa nedávneho prieskumu sa 85 percent Bulharov nedomnieva, že ruská politika predstavuje hrozbu pre ich krajinu".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.