< sekcia Zahraničie

S. Gabriel: V prístupových rokovaniach s Tureckom treba pokračovať

Nemecký spolkový vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Nemecký vicekancelár nepredpokladá, že Turecko by sa mohlo stať plnoprávnym členom Európskej únie za desať alebo 20 rokov.

Berlín 8. augusta (TASR) - Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel je za pokračovanie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom aj napriek kritike krokov vlády v Ankare, ktoré uskutočňuje po zmarenom pokuse o prevrat z 15. júla.

"V situácii, v ktorej sme teraz, musíme hľadať akýkoľvek komunikačný kanál s Tureckom", povedal predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v nedeľu odvysielanom rozhovore pre televíziu ARD.

Na margo dohody o utečencoch, ktorá výrazne znížila ich príliv do krajín EÚ, a vyhrážok Ankary, že ju vypovie, ak nebudú tureckí občania môcť najneskôr do októbra cestovať do členských štátov EÚ bez víz, Gabriel povedal, že sa netreba nechať vydierať. Rokovania o bezvízovom režime a dohoda o utečencoch podľa neho navzájom nesúvisia. V prípade, že turecká vláda nedodrží svoju časť dohody, Európa bude opäť stáť pred úlohou zabezpečiť vonkajšie hranice.

Nemecký vicekancelár nepredpokladá, že Turecko by sa mohlo stať plnoprávnym členom Európskej únie za desať alebo 20 rokov, pretože EÚ je v súčasnej dobe nie je schopná prijať ani oveľa menší štát. Napriek tomu by však mala Turecko motivovať k tomu, aby prijalo jej štandardy. Ak však Turecko opäť zavedie trest smrti, prístupové rokovania nebudú mať zmysel, konštatoval Gabriel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.