Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Saudskoarabskú ambasádu v Teheráne napadli kvôli poprave duchovného

Šiitsky duchovný Nimr an-Nimr, ktorého v sobotu 2. januára 2016 popravili v Saudskej Arábii. Foto: Youtube

Iránske revolučné gardy (IRG) varovali vládnucu saudskoarabskú rodinu Saudov pred ostrou reakciou za popravu popredného šiitského duchovného Nimra an-Nimra.

Káhira 3. januára (TASR) - Skupina rozhnevaných Iráncov vtrhla v noci nadnes do budovy saudskoarabského veľvyslanectva v Teheráne a vypálila jej časť v reakcii na sobotňajšiu popravu významného šiitského duchovného Nimra an-Nimra známeho svojimi aktivitami voči sunnitskej vláde v Saudskej Arábii.

Demonštranti sa podľa agentúry DPA po útoku na ambasádu dostali do potýčky s políciou, ktorá niekoľkých z nich zatkla. Bezpečnostné sily následne dostali situáciu pod kontrolu. Iránske ministerstvo zahraničných vecí v dôsledku incidentu dočasne zakázalo zhromažďovanie sa pred danou ambasádou, ako aj pred saudskoarabským konzulátom v meste Mašhad.

Saudská Arábia pobúrila šiitskú komunitu na Blízkom východe, ako aj medzinárodné spoločenstvo, keď spolu s an-Nimrom popravila v priebehu jedného dňa ďalších 46 ľudí, ktorých Rijád uznal za vinných z prijatia extrémistickej ideológie, terorizmu a smrti civilistov aj bezpečnostných činiteľov.

Podľa saudskoarabských zdrojov boli medzi popravenými štyria šiiti. Na základe vznesených obžalôb sa predpokladá, že zvyšné osoby boli napojené na sunnitskú fundamentalistickú skupinu al-Káida.

An-Nimra (55) odsúdili v roku 2014 na trest smrti v súvislosti s obvineniami z vyvolávania sektárskych konfliktov a odmietnutia poslušnosti voči vládcovi krajiny. Irán, ako hlavný šiitský rival Saudskej Arábie v regióne, označil popravu za politicky a nábožensky motivovanú.

Jemen ju považuje za zjavné porušenie ľudských práv. Ďalšia kritika tohto kroku Rijádu prišla z Pakistanu, Afganistanu, Libanonu a Indie, dopĺňa denník The Guardian.


Iránske revolučné gardy sľubujú Rijádu pomstu za popravu duchovného


Iránske revolučné gardy (IRG) varovali vládnucu saudskoarabskú rodinu Saudov pred ostrou reakciou za popravu popredného šiitského duchovného Nimra an-Nimra. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Rodinu Saudov čaká v blízkej budúcnosti krutá pomsta, ktorá spôsobí pád tohto proteroristického a protiislamského režimu," uviedli IRG vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Mehr.

An-Nimr, najotvorenejší kritik vládnucej sunnitskej dynastie Saudov spomedzi tamojšej šiitskej minority, bol považovaný za vodcu mladších aktivistov, ktorí odmietali zlyhanie staršej komunity šiitov v boji za zrovnoprávnenie so sunnitmi.

Väčšina zo 47 popravených boli však sunniti usvedčení zo spáchania teroristických činov na území Saudskej Arábie pred desaťročím. Medzi popravenými boli štyria šiiti vrátane an-Nimra, ktorých Rijád uznal za vinných z účasti na zabití príslušníkov bezpečnostných síl, vyvolávania sektárskych konfliktov a odmietnutia poslušnosti voči vládcovi krajiny.

Poprava, najmasovejšia za uplynulé desaťročia v tomto kráľovstve, sa uskutočnila v 12 mestách a štyroch väzniciach. Popravy boli vykonané popravnou čatou alebo sťatím hlavy.

Krok Rijádu pobúril šiitskú komunitu na Blízkom východe, ako aj medzinárodné spoločenstvo. Americká vláda vyjadrila znepokojnie, že poprava zmieneného duchovného môže vyprovokovať sektárske napätie, pričom vyzvala všetkých vodcov na Blízkom východe, aby zdvojnásobili úsilie a zabránili takémuto scenáru.

"Opätovne vyzývame vládu Saudskej Arábie, aby rešpektovala a ochraňovala ľudské práva a zároveň zabezpečila spravodlivý, transparentný priebeh súdnych procesov vo všetkých prípadoch," uviedol vo vyhlásení hovorca rezortu zahraničných vecí Spojených štátov John Kirby.