Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Savčenková nechce poslaneckú imunitu, varuje pred tretím Majdanom

Nadija Savčenková, archívne foto. Foto: TASR/AP

Zároveň vyzvala všetkých poslancov Ukrajiny, prezidenta Ukrajiny a ukrajinských sudcov, aby urobili to isté.

Kyjev 21. februára (TASR) - Ukrajinská politička Nadija Savčenková žiada Verchovnu radu, aby ju zbavila poslaneckej imunity.

"Tretie výročie Majdanu. Nastal čas, aby politici začali plniť svoje služby bez tretieho Majdanu! Vyplnenie prvého sľubu: Vzdávam sa poslaneckej imunity. Vyzývam všetkých poslancov Ukrajiny, prezidenta Ukrajiny a ukrajinských sudcov, aby urobili to isté. N.S.," napísala dnes Savčenková na svojom facebookovom účte. Na priloženej fotografi drží písomnú žiadosť o zbavenie imunity.

Ukrajina sa v týchto dňoch pripomína tri roky od demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom. Počas protivládnych krvavých protestov na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane) zahynulo vyše 100 demonštrantov a viac ako desať policajtov. Po následnom zosadení ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča Moskva anektovala Krym a časť Donbasu obsadili proruskí separatisti. Konflikt medzi nimi a vládnymi silami si odvtedy vyžiadal vyše 9000 mŕtvych.

Savčenková vlani 7. decembra tajne navštívila bieloruský Minsk, kde sa stretla s lídrom samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) Alexandrom Zacharčenkom a lídrom Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igorom Plotnickým, a to aj za účasti predstaviteľov Ruska. Neskôr vyhlásila, že cieľom tohto jej stretnutia bolo posilnenie tzv. minského formátu rokovaní o urovnaní situácie v Donbase a vyvinutie úsilia, aby mohol byť v krátkom čase čo najúčinnejší.

Dôsledkom Savčenkovej konania bolo jej vylúčenie z frakcie strany Vlasť v ukrajinskom parlamente. Strana Vlasť podľa svojej predsedníčky Julije Tymošenkovej "bola a je" toho názoru, že s "teroristami neslobodno rokovať".

Savčenkovú následne vylúčili z parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a obranu. Poslanci totiž nesúhlasili s jej "neprimeraným politickým správaním".

Parlament ju vylúčil aj z ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE). Oficiálnym dôvodom vylúčenia je to, že Savčenkovú zvolili do delegácie s cieľom dosiahnuť jej prepustenie z ruského väzenia, poslanci tak boli nútení porušiť princíp kvót na formovanie zoznamu delegátov z frakcií.

Savčenková tvrdí, že existuje príkaz na jej fyzickú likvidáciu. Vyhlásila, že "prezidentská kancelária už dostala príkaz urobiť všetko pre to, aby ma zničili, zatkli..., zlikvidovali fyzicky".

Savčenková (35), ktorú v roku 2014 uväznili v Rusku a neskôr odsúdili na 22 rokov odňatia slobody v súvislosti s usmrtením dvoch novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny, sa vrátila do vlasti vlani koncom mája, keď jej po dlhom vyjednávaní medzi Moskvou a Kyjevom udelil ruský prezident Vladimir Putin milosť.