< sekcia Zahraničie

V Iráne vystúpi prvá západná skupina od islamskej revolúcie

Skupina Schiller. Foto: www.wikipedia.com

Skupina Schiller odohrá v hlavnom meste Teherán sériu piatich koncertov, pričom prvé dva z nich - pondelkový a utorkový - sú už vypredané.

Teherán 11. decembra (TASR) - Nemecká elektronická formácia Schiller sa stane prvou skupinou populárnej hudby zo Západu, ktorá vystúpi v Iráne od islamskej revolúcie v roku 1979. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Skupina odohrá v hlavnom meste Teherán sériu piatich koncertov, pričom prvé dva z nich - pondelkový a utorkový - sú už vypredané. Skupinu tvorí iba jeden člen Christopher von Deylen, ktorý na nahrávkach svojich skladieb spolupracuje s množstvom rozličných vokalistov a inštrumentalistov.

Formácia vznikla v roku 1998 ako duo. Medzi iránskymi fanúšikmi európskej modernej hudby je dlhodobo obľúbená, hoci hudba zo Západu je tamojšími konzervatívnymi duchovnými považovaná za súčasť "kultúrnej invázie".V roku 2008 sa iránska promotérska organizácia TS pokúsila zorganizovať v Teheráne vystúpenie britsko-írskeho rockového speváka Chrisa de Burgha. Koncert bol však na poslednú chvíľu zrušený po tom, ako vplyvní klerici toto podujatie vetovali, a to napriek tomu, že TS mala povolenie od iránskeho ministerstva kultúry.

Odvtedy, ako bol v tomto roku opätovne zvolený za prezidenta Iránu umiernený Hasan Rúhání, však islam zohráva v tamojšej politike, spoločnosti i kultúre už menej významnú úlohu.

Skupina Schiller vydala dosiaľ deväť štúdiových albumov, z ktorých štyri sa dostali na prvú priečku nemeckých rebríčkov. Na konte má aj viacero koncertných a kompilačných albumov. Venuje sa tiež vytváraniu remixov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.