Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

USA:Schválenie kľúčového zákona izraelskej súdnej reformy je nešťastné

Pochod vyrazil z Tel Avivu. Foto: TASR/AP

Zákon prešiel po búrlivom rokovaní v Knesete a po tom, čo opoziční poslanci opustili sálu. Ostalo tam len 64 koaličných poslancov a tí všetci hlasovali za zákon. Kneset má celkovo 120 členov.

Washington 24. júla (TASR) - Za nešťastný krok označil v pondelok americký Biely dom schválenie kľúčovej časti izraelskej súdnej reformy v tamojšom parlamente, ktorá obmedzuje právomoci Najvyššieho súdu. Podľa Washingtonu k tomu došlo bez politického konsenzu, na ktorý vyzývala izraelskú vládu administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Informuje o tom TASR.

"Je nešťastným krokom, že k hlasovaniu (v Knesete) došlo dnes s najtesnejšou možnou väčšinou," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu. Zdôrazňuje sa v ňom, že prezident Biden je "celoživotným priateľom Izraela", ktorý svoje obavy ohľadne reformy opakovane tlmočil tamojším predstaviteľom verejne aj súkromne.

Zákon prešiel po búrlivom rokovaní v Knesete a po tom, čo opoziční poslanci opustili sálu. Ostalo tam len 64 koaličných poslancov a tí všetci hlasovali za zákon. Kneset má celkovo 120 členov.

"Sme presvedčení, že pri prijímaní významných demokratických zmien je potrebné pracovať na dosiahnutí konsenzu. Vyzývame izraelských predstaviteľov, aby zaujali prístup smerujúci prostredníctvom politického dialógu ku konsenzu," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Kancelária amerického prezidenta dodáva, že bude podporovať snahy izraelskej hlavy štátu Jicchaka Herzoga a ďalších politikov dosiahnuť širší spoločenský konsenzus na reforme.

Reformu presadzujú najmä najpravicovejšie zložky vládnej koalície premiéra Benjamina Netanjahuja tvrdiac, že v súčasnosti má Najvyšší súd prílišné právomoci, ktorými dokáže blokovať rozhodnutia volených predstaviteľov. Izrael nemá ústavu a kritici reformy preto tvrdia, že Najvyšší súd musí dohliadať na primeranosť vládnych opatrení vo svetle súboru najdôležitejších zákonov krajiny. Obávajú sa, že reforma povedie ku korupcii a napríklad aj nevhodnému obsadzovaniu funkcií v štátnej správe.

Proti reforme sa už niekoľko mesiacov konajú rozsiahle protesty. Ostro s ňou nesúhlasí opozícia, odbory, ale aj niektorí vojaci v zálohe, zástupcovia podnikateľov či rozličné združenia.