< sekcia Zahraničie

Seehofer: Treba sa venovať odlišnému postoju spolkových krajín k Rusku

Na archívnej snímke Horst Seehofer. Foto: TASR/AP

Horst Seehofer ďalej povedal, že základom pre ukončenie konfliktu medzi Kyjevom a separatistami z východnej časti Ukrajiny sú minské dohovory.

Berlín 11. júna (TASR) - Odlišným postojom západných a východných spolkových krajín voči Rusku sa treba vážne a vecne zaoberať. V rozhovore pre denník Bild to v utorok povedal nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorý je členom Kresťanskosociálnej únie (CSU).

Diskusiu o tejto otázke vyvolal saský premiér Michael Kretschmer z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorý na minulotýždňovom Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF), kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, požadoval zrušenie sankcií voči Rusku.

"Tridsať rokov po páde (berlínskeho) múru môžeme vidieť, že v nových spolkových krajinách majú na Rusko iný pohľad ako v starých," uviedol Seehofer. "Musíme sa tým vážne a bez emócií zaoberať," dodal.

Seehofer ďalej povedal, že základom pre ukončenie konfliktu medzi Kyjevom a separatistami z východnej časti Ukrajiny sú minské dohovory.

Sankcie voči Rusku boli v roku 2014 zavedené ako reakcia na jeho anexiu Krymského polostrova. Tá vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.

Kríza sa následne rozšírila aj na východ Ukrajiny, kde prebiehajú od roku 2014 boje medzi Moskvou podporovanými separatistami a vládnymi vojakmi. Nič na tom zatiaľ nezmenili ani dohody z Minska, ktoré Seehofer stále považuje za základ pre ukončenie konfliktu.