< sekcia Zahraničie

Šéf Európskeho parlamentu: Brexit bez dohody by bol katastrofou

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani (vpravo) a koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt počas spoločného vyhlásenia po ich stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou v sídle EP v Bruseli 7. februára 2019. Foto: TASR/AP

Podľa Tajana by bol brexit bez dohody nielen ekonomickou, ale aj ľudskou katastrofou.

Brusel 7. februára (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani varoval vo štvrtok po rozhovoroch s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Bruseli pred katastrofálnymi následkami vystúpenia Británie z EÚ bez dohody.

"Sme veľmi znepokojení. Od ekonomickej a ľudskej katastrofy nás delia týždne. Takáto je realita pri brexite bez dohody. Bolo by to veľmi nebezpečné riešenie," citovala vyjadrenie Tajaniho tlačová agentúra DPA.

Medzitým vyjednávač EP pre tzv. brexit Guy Verhofstadt, ktorý sa na štvrtkových rozhovoroch s Mayovou v Bruseli takisto zúčastnil, privítal list od lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna. Ten v ňom ponúka podporu Mayovej dohody o brexite pri schvaľovaní v parlamente, ak sa premiérka rozhodne pre colnú úniu spájajúcu Britániu s EÚ.

Corbynova ponuka podpory naprieč hlavnými britskými stranami "povedie v Spojenom kráľovstve k situácii, že sa dosiahne najširšia možná väčšina", uviedol Verhofstadt a dodal: "Nemôžeme mať v Británii neistú dohodu, ktorá sa v Dolnej snemovni opiera len o väčšinu šiestich, siedmich, ôsmich či deviatich hlasov."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.