< sekcia Zahraničie

Šéf frakcie Republiky v pohybe opäť čelí podozreniam z machinácií

Richard Ferrand, archívne foto. Foto: TASR/AP

Richard Ferrand v utorok v rozhovore pre spravodajskú televíziu BFMTV všetky podozrenia odmietol a súčasne vyjadril dôveru vo francúzsku justíciu.

Paríž 17. januára (TASR) - Predseda frakcie vládnucej strany Republika v pohybe (LREM) vo francúzskom Národnom zhromaždení a bývalý minister územného plánovania Richard Ferrand je opäť podozrivý z podvodu v oblasti nehnuteľností.

Vyšetrovanie proti Ferrandovi bolo vlani v októbri pozastavené. Minulý týždeň však bolo obnovené na základe žiadosti francúzskeho úradu pre boj s korupciou (Anticor), ktorý Ferranda podozrieva z nezákonnej manipulácie s finančnými prostriedkami pri obchodovaní s nehnuteľnosťami.

Ferrand v utorok v rozhovore pre spravodajskú televíziu BFMTV všetky podozrenia odmietol a súčasne vyjadril dôveru vo francúzsku justíciu.

Ferrandovu kauzu vlani v máji zverejnil satirický týždenník Le Canard enchaîné. S ďalšími odhaleniami prišiel denník Le Monde.

Ferrand, ktorý viedol volebný štáb súčasného prezidenta Emmanuela Macrona, vtedy čelil podozreniam, že sa pred šiestim rokmi, keď viedol zdravotnú poisťovňu v Bretónsku, dopustil pochybných finančných transakcií.

Do kauzy spojenej s pochybným prenájmom nehnuteľnosti bola zapletená aj jeho družka. Okrem toho ako riaditeľ pobočky poisťovne údajne dohadzoval zákazky svojim blízkym, napríklad bývalej manželke. Bol podozrivý aj z vytvárania fiktívnych miest asistentov poslancov Národného zhromaždenia, či toho, že ako poslanec parlamentu bol v konflikte záujmov, keď si ponechal platené miesto v zdravotnej poisťovni a v parlamente podával návrh zákona, na základe ktorého bolo možné zvýhodňovať istú skupinu poistencov.

Kvôli tomuto škandálu musel Ferrand opustiť Macronovu vládu. Bez ohľadu na vyšetrovanie bol však po parlamentných voľbách, ktoré sa vo Francúzsku konali vlani v júni, zvolený za predsedu frakcie LREM v Národnom zhromaždení.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.