Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Šéf WHO: Situácia v Gaze je nehumánna, stala sa zónou smrti

Palestínski záchranári hasia plamene po izraelskom leteckom útoku na obytnú budovu pásma Gazy v Rafahu, na juhu pásma Gazy 19. februára 2024. Foto: TASR/AP

Šéf WHO zároveň vyzval na prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom, ako aj na neobmedzený prístup medzinárodnej pomoci.

Ženeva 21.februára (TASR) - Zdravotná a humanitárna situácia v Pásme Gazy je nehumánna, vyhlásil v stredu šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Túto palestínsku enklávu, v ktorej Izrael vedie ofenzívu voči militantom z Hamasu, zároveň označil za "zónu smrti". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Zdravotná a humanitárna situácia v Gaze je neľudská a naďalej sa zhoršuje," povedal Tedros na brífingu v Ženeve. Gaza sa podľa neho stala zónou smrti, pričom veľká časť územia je zničená.

"V akom svete to žijeme, keď ľudia nemôžu dostať jedlo a vodu, alebo kde sa ľuďom, ktorí nemôžu ani chodiť, neposkytne starostlivosť?" spýtal sa Tedros.

"V akom svete to žijeme, keď zdravotníckych pracovníkov pri vykonávaní život zachraňujúcej práce ohrozuje bombardovanie? V akom svete to žijeme, keď sa nemocnice musia zavrieť, pretože došla elektrina a lieky, ktoré by pomohli zachrániť pacientov, a tiež sú terčom vojenských síl?"

Šéf WHO zároveň vyzval na prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom, ako aj na neobmedzený prístup medzinárodnej pomoci.

"Potrebujeme teraz prímerie. Potrebujeme prepustiť rukojemníkov. Potrebujeme, aby prestali padať bomby a potrebujeme neobmedzený prísun humanitárnej pomoci. Ľudskosť musí zvíťaziť," uviedol Tedros. Zároveň dodal, že počet ľudí trpiacich podvýživou v ťažkom štádiu sa v Gaze od začiatku vojny dramaticky zvýšil - z menej ako jedného percenta na viac ako 15 percent v niektorých oblastiach Pásma.

Vojna v Pásme Gazy sa začala po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael vlani v októbri, pri ktorom podľa izraelských údajov militanti z tohto hnutia zabili približne 1160 ľudí, väčšinou civilistov. Ďalších približne 250 zajali a odvliekli do Gazy.

Izrael v reakcii na útok spustil masívnu vojenskú ofenzívu, pri ktorej doteraz podľa údajov Hamasu zahynulo najmenej 29.300 ľudí, taktiež prevažne civilistov. Zranenia tam utrpelo ďalších vyše 68.000 ľudí.

K počtu obetí a zranených podľa Izraela prispieva skutočnosť, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru a bojovníkov do civilných objektov, ako sú školy a nemocnice, alebo do ich blízkosti, čím palestínskych civilistov zneužíva ako ľudské štíty. Hamas, ktorý je viacerými krajinami sveta považovaný za teroristickú organizáciu, to popiera.