< sekcia Zahraničie

Sencov sa v novom liste z väzenia sťažuje na informačné vákuum

Na archívnej snímke z 25. augusta 2015 ukrajinský režisér Oleh Sencov. Foto: TASR/AP

Ukrajinský režisér okrem toho píše aj o listoch, ktoré dostáva od rôznych ľudí. Vo svojom liste prosí o odpustenie, ak sa niekomu z nich zdá byť príliš strohý.

Moskva 22. septembra (TASR) - V Rusku odsúdený ukrajinský režisér Oleh Sencov, ktorý už vyše 130 dní drží protestnú hladovku, poslal z väzenia ďalší list. Dáva v ňom svojim kolegom inštrukcie, ako nakrútiť film podľa jeho divadelnej hry, a hovorí aj o "informačnom vákuu", v ktorom vo väzení žije.

O Sencovovom liste informovala v piatok na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook koordinátorka združenia ženy Eurázie Taťjana Ščurová.

Podľa nej Sencov tento list napísal ešte 17. septembra. List pozostáva z dvoch častí: v prvej Sencov dáva svojim kolegom konkrétne úlohy ohľadom realizácie filmu podľa jeho divadelnej hry Čísla (Nomera).

V druhej časti "o zdraví nepíše vôbec...skôr o tom, ako mu chýbajú konkrétne informácie," uviedla Ščurová.

Podľa agentúry Ukrinform spresnila, že Sencovovi "vôbec nechýba bedákanie a nariekanie, ktoré obsahuje 90 percent listov, ktoré dostáva", viac mu chýbajú správy o udalostiach vo svete v súvislosti s ukrajinskými väzňami (v Rusku) a cieľom jeho protestnej hladovky.

"Žije v úplnom informačnom vákuu. Mal televízor, ale aj ten sa pokazil," dodala Ščurová.

Ukrajinský režisér okrem toho píše aj o listoch, ktoré dostáva od rôznych ľudí. Vo svojom liste prosí o odpustenie, ak sa niekomu z nich zdá byť príliš strohý.

Sencov je odporcom anexie Krymského polostrova Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok. Sencov tieto obvinenia odmieta ako vykonštruované.

Sencov si trest stanovený ruským súdom odpykáva vo väzenskom tábore Biely medveď v blízkosti mesta Labytnangi na severe západnej Sibíri, v strednej časti arktickej oblasti Ruska, kde 14. mája začal držať protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku - vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami. Podľa nedávnych svedectiev blízkych je jeho zdravotný stav veľmi zlý až kritický.

Ukrajinské vedenie, ako aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie, politici, umelci i radoví občania z mnohých krajín sveta sa na Rusko opakovane obracajú s výzvou, aby Sencova nenechalo zomrieť.

Ukrajinský parlament prijal v utorok návrh uznesenia o nominovaní Oleha Sencova na Nobelovu cenu za mier. Slovenský europoslanec Eduard Kukan (nezávislý) v utorok v mene politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP/EĽS) v Európskom parlamente (EP) nominoval Sencova na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.