Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Severná Kórea odpálila raketu dlhého doletu, nakoniec dopadla do mora

Foto: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Spojené štáty označili nevydarený pokus KĽDR o vypustenie rakety za akt provokácie, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom a znamená pre komunistickú krajinu ďalšie zotrvávanie v izolácii.

Soul 13. apríla (TASR) - Severná Kórea odpálila raketu dlhého doletu, informovalo dnes juhokórejské ministerstvo obrany.

Raketa bola podľa juhokórejského ministerstva obrany vystrelená o 07:39 h miestneho času (00.39 SELČ) z nového odpaľovacieho centra na západnom pobreží KĽDR pri hraniciach s Čínou.

Severná Kórea avizovala, že plánuje vypustiť do vesmíru meteorologický satelit pomocou rakety dlhého doletu v termíne medzi 12. a 16. aprílom, a to od 7.00 h do poludnia miestneho času (od 0.00 do 5.00 h SELČ).



Jej plán, avizovaný pri príležitosti stého výročia narodenia zakladateľa komunistickej krajiny Kim Ir-sena, vyvolal medzinárodnú kritiku pre obavy, že pôjde o skrytý test raketovej technológie.

Odpálením rakety Unha-3, ktorá má podľa KĽDR vyniesť družice do vesmíru, by Pchjongjang porušil sankcie OSN uvalené na komunistickú krajinu s cieľom zabrániť jej vo vývoji balistických rakiet schopných niesť jadrové hlavice.

Japonská tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na vládny zdroj vo štvrtok priniesla správu o tom, že Severná Kórea pravdepodobne neuskutoční plánované odpálenie rakety pre zlé poveternostné podmienky.

Vystrelenie rakety nedopadlo úspešne

Juhokórejčania sledujú na železničnej stanici v Soule televízny program, ktorý ukazuje severokórejskú raketu Unha-3, 9. apríla 2012.
Foto: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon
Dlho očakávané vystrelenie severokórejskej rakety dlhého doletu sa skončilo pre Pchjongjang neúspechom, keď raketa Unha-3 po niekoľkých minútach letu spadla do mora. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejské a japonské zdroje.

"Juhokórejská a americké tajné služby zistili, že sa odpal rakety nevydaril," uviedol hovorca juhokórejského ministra obrany podľa agentúry Reuters.

Severoamerické veliteľstvo vzdušnej obrany (NORAD) dnes konštatovalo, že vystrelená severokórejská raketa dlhého doletu nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo zasiahnutia pozemných objektov. Veliteľstvo podľa agentúry Reuters konštatovalo, že raketa padla do mora, 165 kilometrov západne od Soulu, pričom v žiadnom okamihu nehrozil pád častí rakety na zem.

Podľa japonskej televíznej stanice NHK, ktorá citovala japonského ministra dopravy, sa raketa rozlomila na štyri kusy po približne 120-kilometrovom lete.

USA označili vypálenie rakety za akt provokácie

Foto: TASR/AP
Spojené štáty označili dnes nevydarený pokus KĽDR o vypustenie rakety dlhého doletu za akt provokácie, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom a znamená pre komunistickú krajinu ďalšie zotrvávanie v izolácii. "Napriek zlyhaniu pokusu o vypustenie rakety provokatívne konanie Severnej Kórey ohrozilo regionálnu bezpečnosť, porušilo medzinárodné právo a bolo v rozpore s nedávnymi záväzkami krajiny," konštatoval v reakcii na incident hovorca Bieleho domu Jay Carney.

"Takéto konanie nie je síce z hľadiska agresívneho charakteru Severnej Kórey prekvapivé, akákoľvek jej raketová aktivita je však pre medzinárodné spoločenstvo znepokojivá. Spojené štáty zostávajú vo svetle severekórejských provokácií ostražité a plne zamerané na bezpečnosť svojich partnerov v regióne," povedal ďalej hovorca amerického prezidenta.

Rusko tvrdí, že KĽDR porušila rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN

Severná Kórea odpálením rakety dlhého doletu porušila rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Konštatoval to nemenovaný predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí, ktorého dnes citovala tlačová agentúra Interfax.

Rusko pred avizovaným vypustením rakety Unha-3 vyzývalo Pchjongjang, aby sa svojho zamýšľaného plánu vzdal, pretože by to znamenalo porušenie rezolúcie BR OSN. Okrem toho to podľa Moskvy skomplikuje ďalšie kolá šesťstranných rokovaní o jadrovom programe KĽDR.

"Rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN číslo 1874 požaduje, aby sa KĽDR úplne vzdala odpaľovania balistických rakiet, na civilné aj vojenské účely," zdôraznil citovaný zdroj ruského rezortu diplomacie.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odmietol dnes možnosť uvalenia nových medzinárodných sankcií na Severnú Kóreu v reakcii na jej neúspešný pokus o odpálenie rakety dlhého doletu.

"Neveríme v nové sankcie. Nijako by neprispeli k riešeniu situácie," vyhlásil Lavrov po rozhovoroch s rezortnými partnermi z Číny a Indie.

Trojica šéfov diplomacií sa zhodla na tom, že v prístupe ku KĽDR je potrebná zdržanlivosť, ako aj na nutnosti riešenia krízy výhradne politickými a diplomatickými prostriedkami.



Južná Kórea sa obáva ďalšej provokácie KĽDR

Južná Kórea sa obáva vojenskej provokácie zo strany KĽDR po tom, ako sa Pchjongjang neúspešne pokúsil odpáliť raketu dlhého doletu. Uviedol to dnes vysoký predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany.

Odpálenie severokórejskej rakety odsúdili dnes aj ministri zahraničných vecí skupiny G8, ktorí sa zišli na rokovaní vo Washingtone. Ministri zdôraznili, že KĽDR konala v rozpore s platnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

"Veľmi vysoká je možnosť ďalšieho štartu rakety, jadrovej skúšky alebo vojenskej provokácie, ktorá by mala za cieľ posilnenie vnútornej súdržnosti (KĽDR)," vyhlásil citovaný predstaviteľ v juhokórejskom parlamente.

Zdôraznil však, že Soul zatiaľ nemá konkrétne informácie o tom, že by Severná Kórea pripravovala nejakú vojenskú akciu.

Šéfovia diplomacií G8 v spoločnom vyhlásení z washingtonskej schôdzky uviedli, že odpálenie severokórejskej rakety je hrozbou pre mier a stabilitu celého regiónu. Vyzvali tiež Pchjongjang, aby sa už o nič podobné nepokúšal a definitívne ukončil svoj jadrový a raketový program, pričom mu pohrozili mu odvetnými opatreniami.

"Sme pripravení spoločne s ďalšími (partnermi) zvážiť prijatie opatrení, reagujúcich na aktivity KĽDR, ktoré porušujú rezolúcie BR OSN," konštatovali ministri skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska.

Pan Ki-Mun kritizoval test severokórejskej rakety

Generálny tajomník Pan Ki-mun kritizoval dnešný severokórejský test rakety dlhého doletu a označil ho za "odsúdeniahodný".

Podľa Pana bol neúspešný test rakety zo strany Pchjongjangu porušením rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1874 a ohrozil stabilitu v regióne.