< sekcia Zahraničie

Severná Kórea prejavila ochotu rokovať s USA, vyhlásil Mun Če-in

Juhokórejský prezident Mun Če-in oficiálne otvoril XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Trump iba v piatok oznámil nový, rozsiahly súbor amerických sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Pjongčang 25. februára (TASR) - Biely dom chce vedieť, či záujem Severnej Kórey začať rokovania so Spojenými štátmi predstavuje prvý krok smerom k odstráneniu jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Hovorkyňa Sarah Sandersová sa tak podľa agentúry AP vyjadrila po tom, ako juhokórejský prezident Mun Če-in v nedeľu vyhlásil, že Pchjongjang je ochotný rokovať s Washingtonom.

Podľa Sandersovej je americký prezident Donald Trump naďalej odhodlaný dosiahnuť "úplnú, overiteľnú a nezvrátiteľnú denuklearizáciu" Kórejského polostrova. Spojené štáty, Južná Kórea a ďalšie krajiny sa zhodujú v tom, že výsledkom akéhokoľvek dialógu so Severnou Kóreou musí byť práve takáto denuklearizácia, uviedla hovorkyňa a dodala, že Trumpova "kampaň maximálneho nátlaku" musí pokračovať, kým sa Pchjongjang nevzdá svojich programov jadrových zbraní a balistických rakiet.

Trump iba v piatok oznámil nový, rozsiahly súbor amerických sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Ochotu rokovať s Washingtonom vyjadril podľa juhokórejského prezidenta Mun Če-ina severokórejský generál Kim Jong-čchol, s ktorým sa stretol pred nedeľňajším záverečným ceremoniálom zimných olympijských hier v Pjongčangu. Agentúra Jonhap s odvolaním sa na hovorcu juhokórejského prezidenta spresnila, že Kim Jong-čchol na stretnutí povedal, že Pchjongjang "je dostatočne odhodlaný viesť dialóg medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.