Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Cyprus má byť blízko zjednotenia

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Grécka a turecká komunita žijú na ostrove oddelene, odkedy Turecko 20. júla 1974 podniklo inváziu na sever Cypru v reakcii na Grékmi podporovaný štátny prevrat.


Londýn 18. novembra (TASR) - Cyprus je dosiaľ najbližšie ku koncu svojho rozdelenia, ktoré trvá štyri desaťročia, uviedla dnes pre agentúru Reuters predstaviteľka severnej tureckej časti Cypru zodpovedná za zahraničné záležitosti.

Severná turecká a južná grécka časť ostrova by sa podľa nej mohli dohodnúť na texte spoločnej dohody, ktorú bude nasledovať referendum o zjednotení ostrova, do mája budúceho roka.

"Sme opatrne optimistickí. Myslíme si, že sme bližšie ako kedykoľvek predtým," povedala ministerka zahraničných vecí medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Emine Čolaková.

"Je možné a žiaduce dostať sa aspoň k hlavnej časti rokovaní a k dohodnutému zneniu do mája 2016," uviedla Čolaková. Pripustila tiež možnosť, že sa referendum uskutoční do konca roka 2016. "Nevidím dôvod, prečo nie," dodala.

Grécka a turecká komunita žijú na ostrove oddelene, odkedy Turecko 20. júla 1974 podniklo inváziu na sever Cypru v reakcii na Grékmi podporovaný štátny prevrat, ku ktorému došlo 15. júla 1974 s cieľom pripojiť Cyprus ku Grécku. Odštiepenecký štát na severnom Cypre však doposiaľ uznalo iba Turecko.

Na Cypre pôsobí jedna z najstarších mierových misii OSN, ktorá monitoruje 180 kilometrov dlhú nárazníkovú zónu oddeľujúci obe časti ostrova. Rozdelenie Cypru je dlhotrvajúci zdroj napätia medzi Gréckom a Tureckom a tiež prekážkou pre turecké ambície vstúpiť do Európskej Únie.

Turecko s Gréckom vidia príležitosť v rámci rokovaní o zjednotení


Turecký premiér Ahmet Davutoglu a grécky premiér Alexis Tsipras dnes spoločne vyhlásili, že vidia možnosť pohnúť sa vpred v rámci riešenia 40-ročného rozdelenia Cypru. Atény dnes zároveň dali najavo, že by v prípade splnenia určitých podmienok boli schopné poskytnúť Ankare podporu v rámci jej snahy o členstvo v Európskej únii. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vzťahy oboch krajín sa v minulosti vyhrotili najmä pre spory ohľadne hraníc v Egejskom mori a tiež pre rozdelenie cyperského ostrova. Premiéri oboch krajín však spolu nedávno viackrát telefonovali, pričom v týchto rozhovoroch sa zaoberali najmä problémami migrácie, uviedol Reuters.

"Práve teraz je tu určitá možnosť ohľadne riešenia cyperskej otázky. Spolu s Gréckom máme rovnaký postoj, a síce pozitívne prispieť k rokovaniam," uviedol Davutoglu v rámci spoločnej tlačovej konferencie s Tsiprasom, ktorý dnes navštívil Turecko.

Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004. Od tureckej invázie z roku 1974, vyvolanej prevratom zameraným na pričlenenie ostrova ku Grécku, je rozdelený na grécku a tureckú časť. Európska únia pritom považuje za jediného reprezentanta Cypru vládu v Nikózii, zatiaľ čo Turecko ako jediný štát uznáva aj vládu v severnej časti rozdeleného ostrova.

"Budeme pokračovať v našich snahách o povzbudenie oboch (cyperských) komunít, aby dospeli k spravodlivému a životaschopnému riešeniu," povedal Tsipras. Dodal, že nechce byť "príliš optimistický", verí však, že možnosť dosiahnutia spoločného riešenia sa blíži a obe krajiny ju musia podporiť.

Predstaviteľka vlády Severocyperskej tureckej republiky dnes pre agentúru Reuters povedala, že ostrov je momentálne bližšie k zjednoteniu než kedykoľvek predtým a obe jeho časti by sa mohli dohodnúť na znení spoločnej dohody do konca mája budúceho roka.

Tsipras na dnešnej konferencii zároveň vyhlásil, že Grécko vníma turecké snahy o pripojenie k Európskej únii "v pozitívnom svetle", v prípade splnenia stanovených podmienok, ktoré však bližšie nespresnil.

Lídri oboch krajín sa súčasne dohodli na potrebe zintenzívnenia vzájomnej spolupráce v súvislosti s bojom proti pašerákom ľudí, ktorí prepravujú státisíce migrantov do Európy tranzitom cez Turecko a grécke ostrovy.

Približne 650.000 migrantov, ktorí utiekli pred vojnami a chudobou, sa už v tomto roku dostalo do Európskej únie cez Grécko, pričom svoje životy často riskovali plavbami na chatrných a preplnených lodiach. Tisíce ďalších sa pri pokusoch doplaviť sa ku Grécku v tomto roku utopili, doplnil Reuters.