< sekcia Zahraničie

Sexuálne obťažovanie je problémom aj v politike

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. Foto: TASR/AP

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová v autobiografii opísala, ako počas večere s lídrami Európskej únie náhle pocítila ruku na svojom stehne.

Kodaň 19. októbra (TASR) - Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová vyhlásila, že sexuálne prehrešky "sa dejú aj na najvyššej politickej úrovni", o čom sa ako žena-politička sama presvedčila.

Kampaň v sociálnych médiách, kde sa začal šíriť hashtag #MeToo ("Ja tiež") v reakcii na množiace sa obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči americkému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi, podľa Wallströmovej "nestačí a musí viesť k akcii".

V stredajšom rozhovore pre švédsku tlačovú službu TT, z ktorého citovala agentúra AP, sa ministerka vyjadrila, že nechce rozoberať detaily svojej osobnej skúsenosti. V autobiografii z roku 2014 však opísala, ako počas večere s lídrami Európskej únie "náhle pocítila ruku na svojom stehne".

"Osoba sediaca vedľa mňa začala so mnou flirtovať. Bolo to absolútne neskutočné," uviedla podľa AP. Dodala, že sa o tomto incidente rozprávala s vtedajším predsedom Európskej komisie, ktorý ho označil za "totálne neprijateľný".

K téme sexuálneho obťažovania sa vyjadrila v stredu aj česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorej portfólio zahŕňa oblasť rodovej rovnosti. Ako informovala Česká televízia, zverila sa takisto s osobnou skúsenosťou tohto charakteru a vyjadrila "potešenie" z toho, že obete sexuálneho obťažovania začínajú tieto prípady nahlasovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.