< sekcia Zahraničie

Sedemnásťročný Slovák na pôde EÚ opísal život postihnutých detí

Foto: TASR/AP

Bol vybraný, aby predniesol príhovor na 4. výročnej konferencii európskej platformy proti chudobe, ktorá sa koná pri príležitosti 25. výročia prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa.

Brusel 20. novembra (TASR)- Sedemnásťročný Slovák Dominik Drdul dnes v mene všetkých detí so zdravotným znevýhodnením vystúpil v Bruseli pred zástupcami Európskej komisie a predstaviteľmi Európskeho parlamentu. Bol vybraný, aby predniesol príhovor na 4. výročnej konferencii európskej platformy proti chudobe, ktorá sa koná pri príležitosti 25. výročia prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa.

Dominik zvládol trému a výbornou angličtinou predniesol svedectvo o tom, aký je život zdravotne postihnutých detí. Narodil sa s rázštepom chrbtice a hydrocefalom a ako poznamenal, mnoho detí v krajinách EÚ na takéto ochorenie umiera, či už z dôvodu zlej zdravotnej starostlivosti, nedostatku vedomostí a informácií alebo slabej podpory pre ich rodiny.

Dominika sprevádzala jeho matka Terézia Drdulová, ktorá je aktívna v rámci Medzinárodnej federácie pre rázštep chrbtice a hydrocefalus, a europoslankyne Anna Záborská (KDH) a Jana Žitňanská (Nova).

Mladý Slovák sa poďakoval za dobrú zdravotnú starostlivosť, ktorej sa mu dostalo, a za vzdelanie, ktoré dosiahol. Pripomenul, že to nie je pravidlom pre každé dieťa so zdravotným postihnutím.

"Dnes je výročie prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa. Tento dohovor zmenil každodenný život miliónov detí na celom svete, vrátane detí, ako som ja, so zdravotným postihnutím. Mnoho z nich naďalej nemá tieto práva naplnené," uviedol Drdul vo svojom prejave.

V reakcii pre slovenské médiá opísal, že prekážky, ktorým čelí v každodennom živote, sú najmä v hlavách ľudí. Z praktického hľadiska chýba bezbariérový prístup v mestách, inštitúciách a v školách.

"Tiež je problém v myslení ľudí, ktorí pokladajú naše životy za menejcenné. Situujú sa do roly spasiteľov - ja ti pomôžem, ja to vyriešim. Neberú nás ako partnerov. Ale ja nestojím o pocit, ja stojím o to, aby som niečo robil," vysvetlil Dominik.

V Bruseli pripomenul výrok Alberta Einsteina, že ak by sme rybu súdili podľa jej schopnosti šplhať sa na strom, tak budeme celý život veriť tomu, že je hlúpa. Dodal, že on s týmto výrokom súhlasí, pretože aj jemu sa veľakrát stalo, že sa niekto zameral iba na jeho slabiny a nie na jeho silné stránky.

"Netreba veľa úsilia vidieť moje zdravotné postihnutie - je zrejmé. No môžete objaviť moje schopnosti? Môžete objaviť schopnosti iných detí so zdravotným postihnutím? Prosím, urobte to. Berte mňa a všetky ostatné deti so zdravotným postihnutím za svojich partnerov - túžime, aby ste nás brali vážne," zdôraznil Dominik.

Poslankyňa Záborská uviedla, že tak na domácej, ako aj na európskej scéne je potrebné pomôcť najmä legislatívne s integráciou týchto detí do väčšinovej spoločnosti. Dodala, že aj takéto deti majú právo narodiť sa a žiť plnohodnotný život.

Europoslankyňa Žitňanská upozornila, že na Slovensku chýba dôraznejšia "raná" starostlivosť o tieto deti, dostatočne nefunguje poradenstvo pre rodičov, pomoc psychológov. Cíti potrebu zavedenia registra detí so zdravotným postihnutím, aby úrady vedeli, aké sú trendy, a podľa toho pripravili predškolské a školské zariadenia, kde by mohli byť tieto deti integrované. V ich neskoršom veku musí spoločnosť pre nich vytvárať viac pracovných príležitostí.

Podľa Žitňanskej je na Slovensku okolo 10 až 15 percent obyvateľov s rôznymi stupňami zdravotného postihnutia. Upozornila, že je veľmi dôležité, aby títo ľudia mali pocit, že spoločnosť je na ich strane, že nemusia bojovať proti systému.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.