< sekcia Zahraničie

Slovensko poslalo do Bosny materiálnu humanitárnu pomoc

Zamestnanci macedónskeho Červeného kríža ukladujú krabice obsahujúce potraviny, ktoré sú súčasťou humanitárnej pomoci pre zaplavené územia Srbska a Bosny a Hercegoviny v sklade Červeného kríža v Skopje 19. mája 2014. Najhoršie záplavy na Balkáne za viac ako storočie si v Srbsku, Bosne a Hercegovine a Chorvátsku vyžiadali už najmenej 35 obetí. Foto: TASR/AP

Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Bratislava 19. mája (TASR) - Ministerstvo vnútra SR poskytlo materiálnu pomoc za vyše 50.000 eur mestu Bijeljina v Bosne a Hercegovine, ktoré zasiahli povodne. Informoval o tom dnes Petar Lazarov z tlačového oddelenia kancelárie ministra vnútra.

"Napriek kalamitnej situácii na našom území, poskytlo Ministerstvo vnútra SR zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc pozostávajúcu z kalových čerpadiel, elektrocentrál, protipovodňových vriec, plášťov do dažďa a gumovej obuvi v celkovej hodnote 51.367,34 eura," informoval Lazarov. Rezort tiež zabezpečil prepravu nákladu do Bosny a Hercegoviny. Odovzdali ho 18. mája o 10.00 h v meste Brčko. Ministerstvo vnútra SR dostalo žiadosť o materiálnu humanitárnu pomoc pre povodňami postihnuté mesto prostredníctvom ERCC Brusel. Minister vnútra Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s poskytnutím humanitárnej pomoci podľa Lazarova súhlasili.SKCH vyhlásila zbierku pre Bosnu a Srbsko

Slovenská katolícka charita (SKCH) sa rozhodla vyčleniť zo svojho krízového fondu 5000 eur na pomoc obyvateľom Srbska a Bosny a Hercegoviny (BaH), ktorých počas uplynulých dní zasiahli ničivé povodne. Keďže veľká voda spôsobila škody obrovského rozsahu, SKCH vyhlásila aj verejnú zbierku. TASR o tom informoval hovorca SKCH Lukáš Melicher.

"Balkán zasiahla tisícročná voda. Naši partneri Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina nás naliehavo prosili o pomoc, lebo situácia je naozaj kritická. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. S prosbou, aby sme pomohli Srbsku, nás oslovovali aj Srbi žijúci na Slovensku," uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ako dodal, samotné odstraňovanie následkov povodní si vyžiada veľa práce a prostriedkov, a preto sa SKCH rozhodla vyhlásiť verejnú zbierku.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Výnos zbierky SKCH použije na podporu rodín, ktoré veľká voda obrala o majetok, a na odstraňovanie následkov povodní v spolupráci s partnerskými organizáciami Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina.

SKCH pomáha aj pri odstraňovaní následkov povodní na Slovensku. "V súčasnosti monitorujeme situáciu a dávame si dokopy požiadavky od zaplavených obcí. V polovici týždňa budeme distribuovať vysúšače, dezinfekčné a čistiace prostriedky a inú materiálnu pomoc do viac ako 10 postihnutých obcí v Prešovskom a Košickom kraji," doplnil Gumulák.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.