Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Snemovňa poslala Obamovi na podpis nové severokórejské sankcie

Barack Obama Foto: TASR/AP

Obamova vláda a Kongres sa zhodujú na potrebe rozšíriť súčasné sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike.


Washington 12. februára (TASR) - Americký Kongres poslal dnes prezidentovi Barackovi Obamovi na podpis legislatívu, ktorá rozširuje sankcie uvalené na Severnú Kóreu, odmietajúcu zastaviť svoj jadrový zbrojný program. Oznámila to tlačová agentúra AP.

Republikáni a demokrati schválili návrh zákona drvivou väčšinou 408:2 hlasom necelý týždeň nato, ako Severná Kórea vypustila raketu, ktorá mala vyniesť do kozmu družicu. Minulý mesiac uskutočnila svoju štvrtú podzemnú jadrovú skúšku. Oba činy posilnili obavy, že sa táto izolovaná krajina pokúša získať jadrovú zbraň, a vyslúžili si medzinárodné odsúdenie.

Obamova vláda a Kongres sa zhodujú na potrebe rozšíriť súčasné sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Senát schválil návrh skoršie tento týždeň.

Predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov, republikán Ed Royce z Kalifornie, dnes povedal: "Tento zákon posiela severokórejskému režimu správu, že sa musí zreformovať a musí zastaviť svoj jadrový zbrojný program... Odrezaním prístupu režimu k peniazom, ktoré potrebuje pre svoju armádu a svoje zbrane, nás zákon vráti k jedinej stratégii, ktorá fungovala: finančnému nátlaku na Severnú Kóreu."

Nová legislatíva tiež dáva súhlas k tomu, investovať počas najbližších piatich rokov 50 miliónov dolárov na prenos rozhlasového vysielania do Severnej Kórey, nákup komunikačných zariadení a podporu programov humanitárnej pomoci.

Royce pripomenul, že USA nasledujú Južnú Kóreu a Japonsko, ktoré už sankcie voči Severnej Kórei sprísnili. Vyzval tiež Rusko a Čínu, aby sa k nim pripojili.

Japonsko ďalej obmedzilo cestovanie medzi ním a Severnou Kóreou a úplne zakázalo návštevy severokórejských lodí v Japonsku. Južná Kórea odstavila dodávky elektriny a vody do priemyselného parku v Severnej Kórei iba deň nato, ako odtiaľ Severná Kórea deportovala všetkých juhokórejských pracovníkov a nariadila armáde prevziať celý komplex, posledný veľký symbol spolupráce medzi oboma kórejskými štátmi.