< sekcia Zahraničie

Sorosova organizácia: Orbánova vláda chce kriminalizovať spoločnosť

Budapešť Foto: TASR/Ladislav Vallach

Vo vyhlásení hovorca Nadácie otvorenej spoločnosti podotkol, že návrh zákona nie je o americkom finančníkovi Georgeovi Sorosovi a nie je ani o Nadácii otvorenej spoločnosti.

Budapešť 23. januára (TASR) - Cieľom autorov návrhu vládneho balíka zákonov na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, takzvaného zákona Stop Sorosovi, je dosiahnuť kriminalizovanie občianskej spoločnosti v Maďarsku. Povedal to v utorok podľa komerčnej televízie ATV budapeštiansky hovorca Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation) Csaba Csontos.

Vo vyhlásení hovorca podotkol, že návrh zákona nie je o americkom finančníkovi Georgeovi Sorosovi a nie je ani o Nadácii otvorenej spoločnosti. "Cieľom autorov návrhu je kriminalizovať občiansku spoločnosť a necelé tri mesiace pred parlamentnými voľbami označiť hlásateľov nezávislých názorov, ktoré nie sú pod kontrolou vládnej strany," uviedol Csontos.

"Naša nadácia už vyše 30 rokov pomáha občianskym organizáciám i Maďarom. Útoky, ktorým dnes čelíme, podkopávajú základy existencie demokracie v Maďarsku," zdôraznil hovorca s poznámkou, že naďalej budú podporovať občianske organizácie a že zostávajú aj naďalej zaviazaní k ochrane slobody slova a nezávislého zmýšľania.

Návrh, ktorý maďarská vláda zdôvodňuje potrebou zvýšenia bezpečnosti v krajine, bude schvaľovať parlament vo februári. Kabinet uviedol, že považuje za dôležité, aby organizácie, ktoré sa zúčastňujú na organizovaní a podpore nelegálnej migrácie a ktoré majú zahraničné zdroje financovania, fungovali transparentnejšie. Preto iniciuje ich registráciu.

Zo zahraničnej finančnej podpory by takéto organizácie odvádzali poplatok vo výške 25 percent, pričom tieto finančné prostriedky chce vláda použiť na ochranu štátnych hraníc. Navrhovaný balík zákonov ráta aj s vyhosťovaním osôb, ktoré by podporovali a organizovali prisťahovalectvo.