< sekcia Zahraničie

Sovietska armáda prišla vo Veľkej vlasteneckej vojne o 9 miliónov ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Veľká vlastenecká vojna je ruský (resp. bol sovietsky) názov pre sovietsko-nemeckú vojnu v rokoch 1941–45.

Moskva 30. apríla (TASR) - Ozbrojené sily Sovietskeho zväzu prišli počas Veľkej vlasteneckej vojny o takmer deväť miliónov svojich príslušníkov. Informoval o tom dnes v Moskve poradca námestníka ruského ministerstva obrany generál Alexandr Kirilin.

Podľa agentúry TASS Kirilin vysvetlil, že k tomuto počtu sa dopracovali vojenskí historici počas mnohých rokov pátrania v archívoch a porovnávaním údajov, ktoré mali k dispozícii úrady ministerstva obrany.

Na základe analýzy zhromaždených dát historici dospeli k záveru, že počas Veľkej vlasteneckej vojny zahynulo 8.866.400 príslušníkov sovietskych ozbrojených síl.

Kirilin spresnil, že ide o vojakov padlých na bojiskách i tých, ktorí podľahli zraneniam v nemocniciach, tých, ktorí sa nevrátili zo zajatia, alebo sú nezvestní.

Veľká vlastenecká vojna je ruský (resp. bol sovietsky) názov pre sovietsko-nemeckú vojnu v rokoch 1941–45. Táto vojna sa začala 22. júna 1941 prepadnutím Sovietskeho zväzu Nemeckom a skončila sa nemeckou kapituláciou 9. mája 1945.