Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Španielski ľavičiari ustúpili a budú rokovať o vytvorení vlády

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/Paul White

Proces voľby premiéra by sa na pôde španielskeho parlamentu mal začať 2. marca.


Madrid 18. februára (TASR) - Španielska ľavicová strana Podemos deklarovala dnes prostredníctvom svojho lídra Pabla Iglesiasa pripravenosť na rokovania o vytvorení budúcej vlády so socialistami (PSOE) dezignovaného premiéra Pedra Sáncheza. K rozhovorom by sa mali pridať aj Zjednotená ľavica (IU) a regionálne zoskupenie Compromis. Iglesias to označil za dobrý nápad, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Ešte pred dvoma dňami zastávala strana Podemos výrazne radikálnejší postoj, keď hovorca jej parlamentnej frakcie Ínigo Errejón uviedol, že nezasadne za rokovací stôl so socialistami, kým sa Sánchez osobne nestretne s ich lídrom a nedostanú pozitívnu odpoveď na ponuku o vytvorení koalície. To však znamená odmietnuť stranu Ciudadanos, s ktorou socialisti takisto koketovali. "Nikomu nepovieme, s kým musí prerušiť kontakty, ale povieme, že sa musí rozhodnúť, aby sme urobili krok vpred," vyhlásil Errejón. Dodal, že vládou zmeny v Španielsku môže byť iba ľavicová koalícia. Tá teraz nadobudla jasnejšie kontúry.

Errejón 16. februára vyhlásil, že v prípade odmietnutia zo strany PSOE strana Podemos nepodporí Sáncheza ako budúceho premiéra.

Proces voľby premiéra by sa na pôde španielskeho parlamentu mal začať 2. marca. Socialistickému kandidátovi na post predsedu vlády zatiaľ chýba dostatočná podpora zákonodarcov. Ak by sa rozhodol pre Podemos, s podporou ďalšieho ľavicového subjektu by mohol rátať namiesto súčasných 90 so 161 hlasmi.

Sánchez však bude možno potrebovať i spoluprácu s nacionalisticky orientovanými stranami, a to buď z Baskicka, alebo Katalánska. To však nebude jednoduché, pretože Baskická nacionalistická strana (PNV) by rada na výmenu dosiahla akceptovanie práva Baskov na sebaurčenie, kým katalánska strana Demokracia a sloboda, ktorá inklinuje maximálne k zdržaniu sa pri hlasovaní, požaduje dokonca socialistami odmietané referendum o nezávislosti Katalánska.

Na úspech v prvom kole voľby potrebuje Sánchez podporu 176 poslancov, v ďalšom kole stačí väčšina odovzdaných hlasov.