< sekcia Zahraničie

Dve hlavné španielske strany znovu prerokujú zákony o autonómii

Katalánsky premiér Carles Puigdemont počas vyhlásenia nezávislosti v paláci Palau Generalitat v Barcelone 4. októbra 2017. Foto: TASR/AP

Líder socialistov povedal, že s premiérom Marianom Rajoyom dosiahli dohodu na začatí rokovaní o reforme ústavy.

Madrid 11. októbra (TASR) - Predseda opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) dnes vyhlásil, že dve najväčšie strany v krajine sa dohodli na opätovnom prerokovaní zákonov týkajúcich sa autonómie. Stalo sa tak v čase, keď sa katalánsky autonómny región Katalánsko usiluje o nezávislosť, uviedla agentúra AP.

Sánchez povedal, že s premiérom Marianom Rajoyom dosiahli dohodu na začatí rokovaní o reforme ústavy, ktorá by umožnila zmeny súčasného usporiadania 17 španielskych regiónov vrátane Katalánska.

Sánchez konštatoval, že jeho strana požaduje takú ústavnú reformu, aby "umožnila Katalánsku zostať súčasťou Španielska". Socialisti podporujú Rajoya, ktorý vedie konzervatívnu Ľudovú stranu (PP), v jeho požiadavke adresovanej katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi, aby objasnil, či v utorok došlo k vyhláseniu nezávislosti regiónu. Podľa Sáncheza by mal katalánsky premiér jasne deklarovať, aké sú jeho plány. Toto vysvetlenie je podľa Rajoya potrebné predtým, ako španielska vláda prijme ďalšie opatrenia.

Predseda katalánskej vlády Puigdemont v utorok pred regionálnym parlamentom v Barcelone vyhlásil, že Katalánci v referende získali právo na nezávislosť, a aj podpísal deklaráciu o zvrchovanosti. Dodal však, že implementácia výsledku referenda sa o niekoľko týždňov odkladá, aby vznikol priestor pre rokovania s Madridom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.