< sekcia Zahraničie

Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone

Španielski legionári pochodujú počas štátneho sviatku 12. októbra v Madride. Foto: TASR

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC.


Madrid 12. októbra (TASR) - Tisíce ľudí mávajúcich španielskymi aj katalánskymi zástavami vyšli dnes do ulíc centra Barcelony pri príležitosti osláv Dňa Španielska. Účastníci pochodu skandovali heslá ako "Nech žije Španielsko!" či "Som Španiel!", informuje agentúra AP.

Niektorí volali aj "Puigdemont za mreže!" odkazujúc na katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, ktorý zorganizoval sporné referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. Centrálna vláda v Madride označila tento plebiscit z 1. októbra za neplatný a protiústavný.

Hlavným mottom dnešného pochodu je "Katalánsko - áno, Španielsko - tiež" ako podpora autonómie regiónu v rámci jednotného Španielska.

Demonštranti prešli prázdnym bulvárom ústiacim k ústrednému námestiu Barcelony. Míňajúc skupiny miestnej polície, účastníci sprievodu tieto bezpečnostné zložky vypískali. Unionisti ich totiž vnímajú ako vinníkov, ktorí nedokázali zastaviť separatistické snahy o realizovanie referenda.

Katalánske úrady uvádzajú, že nezávislosť regiónu podporilo 90 percent voličov, ktorých účasť dosiahla 43 percent. Zástancovia jednoty krajiny vo veľkej miere referendum bojkotovali, hlásili aj volebné podvody.

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC. Podobné podujatia sa konajú aj v ďalších veľkých mestách po celej krajine.

Deň Španielska je štátnym sviatkom a viaže sa na kresťanské znovudobytie Španielska a na príchod Krištofa Kolumba do Nového sveta pod španielskou zástavou v roku 1492.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.