< sekcia Zahraničie

Španielsko pozastaví autonómiu Katalánska a jeho separatistické snahy

Ulice katalánskej metropoly Barcelona sa zaplnili ľuďmi. Foto: TASR/AP

Španielsky premiér Rajoy vyhlásil, že v sobotu zvolá mimoriadne zasadanie kabinetu, na ktorom sa môže aktivovať predmetné opatrenie, prvé svojho druhu od konca 70. rokov 20. storočia.

Madrid 20. októbra (TASR) - Španielska ústredná vláda vo štvrtok vyhlásila, že pozastaví autonómiu Katalánska a nastolí v tomto regióne na severovýchode krajiny priamu vládu.

Madrid pristúpil k tomuto rozhodnutiu po tom, ako katalánsky líder Carles Puigdemont pohrozil, že pristúpi k formálnemu vyhláseniu nezávislosti, ak španielska vláda odmietne rokovať, informuje agentúra Reuters.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyhlásil, že v sobotu zvolá mimoriadne zasadanie kabinetu, na ktorom sa môže aktivovať predmetné opatrenie, prvé svojho druhu od konca 70. rokov 20. storočia, keď sa Španielsko vrátilo k demokracii.

Socialistická opozícia uviedla, že vládu v tomto kroku podporuje, navrhuje však, aby bolo dané opatrenie obmedzené v rozsahu, ako aj v čase.

Puigdemont, ignorujúc ultimátum na ukončenie svojej kampane za odtrhnutie sa Katalánska, ktoré vypršalo vo štvrtok o 10.00 h SELČ, napísal Rajoyovi list, v ktorom sa vyhráža oficiálnou deklaráciou katalánskej nezávislosti.

Táto slovná prestrelka vystupňovala neistotu ohľadom patovej situácie, ktorá vyvolala obavy zo spoločenských nepokojov, znížila vyhliadky rastu štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny a zneistila euro.

"Ak bude vláda pokračovať v marení dialógu a naďalej bude uplatňovať represiu, katalánsky parlament by mohol pristúpiť vo vhodnej chvíli k hlasovaniu o oficiálnom vyhlásení nezávislosti," uviedol Puigdemont.

Katalánsko, ktoré má odlišnú kultúru i jazyk, vyvolalo v Španielsku najväčšiu politickú krízu za niekoľko uplynulých desaťročí, keď 1. októbra zorganizovalo referendum o odtrhnutí sa od krajiny. Zúčastnilo sa na ňom 43 percent oprávnených voličov, z ktorých sa drvivá väčšina vyjadrila za suverenitu.

Španielske súdy vyhlásili plebiscit za ilegálny, ale Puigdemont tvrdí, že výsledky hlasovania sú záväzné a musia sa rešpektovať.

Európska únia odmietla v tejto veci prijať úlohu sprostredkovateľa s tým, že ide o internú záležitosť medzi Madridom a Barcelonou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.