Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Španielsky Senát odhlasoval priamu kontrolu nad Katalánskom

Španielsky premiér Mariano Rajoy. Foto: TASR/AP

Na základe ústavného článku č. 155 bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad Katalánskom.

Madrid 27. októbra (TASR) - Španielsky Senát schválil v piatok návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad Katalánskom.

Španielska vláda sa musí teraz rozhodnúť, ako a kedy aplikuje tieto opatrenia, medzi ktorými je aj obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu. Článok č. 155 bol aktivovaný po prvý raz v dejinách Španielska.

Za návrh hlasovalo 214 senátorov, 47 bolo proti a jeden sa zdržal. Podporili ho vládnuci ľudovci, opoziční socialisti aj centristi zo strany Ciudadanos.

Po tom, ako katalánsky parlament v piatok schválil rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska, premiér vlády v Madride Mariano Rajoy vyhlásil, že právny štát obnoví zákonnosť v Katalánsku. Rajoy tiež v stanovisku na Twitteri vyzval všetkých Španielov, aby zachovali pokoj.

Rajoy má podľa vlastných slov v úmysle odvolať katalánsku regionálnu vládu a prevziať kontrolu nad miestnymi inštitúciami vrátane polície, informuje agentúra DPA.

Podľa agentúry AP Rajoyova vláda prijme opatrenia schválené Senátom ešte v piatok večer na svojej mimoriadnej schôdzi.

Tisícky ľudí pred budovou katalánskeho parlamentu v uliciach Barcelony ováciami privítali vyhlásenie nezávislosti Katalánska. Hlasovanie sledovali na veľkoplošných obrazovkách a o po oznámení výsledkov začali jasať a tancovať.

Šéf Európskej rady Donald Tusk v reakcii na hlasovanie katalánskeho parlamentu uviedol, že Európska únia ho neuzná. "Pre EÚ sa nič nezmenilo," napísal na Twitteri. Vyslovil nádej, že španielska vláda "uprednostní silu argumentov, a nie argument sily".

České ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhlásenie nezávislosti Katalánska je v rozpore so španielskou ústavou. ČR ho preto nemôže uznať a Katalánsko považuje za súčasť Španielska.

Za návrh o vyhlásení nezávislosti hlasovalo 70 poslancov 135-členného katalánskeho parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne.

Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu - koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP). Text návrhu podľa agentúr AP a DPA uvádza: "Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva."