< sekcia Zahraničie

Španielsky ústavný súd zrušil platnosť katalánskeho zákona o referende

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa prieskumov verejnej mienky si referendum želá väčšina obyvateľov Katalánska.

Madrid 8. septembra (TASR) - Španielsky ústavný súd zrušil vo štvrtok zákon, ktorý deň predtým schválil regionálny katalánsky parlament. Táto legislatíva by tamojším politickým predstaviteľom umožňovala vypísať v októbri referendum o nezávislosti Katalánska. Informuje o tom agentúra DPA.

Rozhodnutie súdu padlo na mimoriadnom stretnutí v neskorých večerných hodinách. Španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý dlhodobo bojuje proti separatistickým snahám Kataláncov, ešte v stredu vyhlásil, že danú záležitosť posunie súdu. Rajoy viac ráz zdôraznil, že spraví všetko, čo je v jeho silách, aby referendu zabránil.

Katalánsko, ktoré je kľúčovou ekonomickou silou krajiny, tvrdí, že ho Madrid ťahá k zemi a lepšie by sa mu vodilo ako samostatnému štátu. Katalánsky premiér Carles Puigdemont podpísal tento sporný návrh zákona v stredu večer a prízvukoval, že výsledky akéhokoľvek referenda budú záväzné.

Ústavný súd takto zakročil proti podobným pokusom v minulosti už niekoľkokrát. Katalánski poslanci prijali návrh po 12 hodín trvajúcej rozprave v barcelonskom parlamente. Za návrh hlasovalo 72 poslancov, niekoľko ďalších sa zdržalo. Opozícia hlasovanie bojkotovala, takže proti návrhu nikto nehlasoval.

Podľa prieskumov verejnej mienky si referendum želá väčšina obyvateľov Katalánska.

Prokuratúra pripravuje i dve trestné konania. Prvé má za cieľ potrestať členov katalánskeho parlamentu, ktorí dovolili diskutovať a hlasovať o právnom rámci pre plánované referendum. Druhé opatrenie je namierené voči výkonnej zložke regionálnej vlády, ktorej členovia oficiálne vyhlásili referendum.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.