Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Zahraničie

SPD odmieta intervenciu v Sýrii bez mandátu OSN

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda pred dvoma dňami oznámila, že rokuje so svojimi spojencami o možnom vojenskom nasadení v Sýrii.

Berlín 12. septembra (TASR) - Predsedníčka Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Andrea Nahlesová v stredu vyhlásila, že jej strana nebude súhlasiť s vojenskou intervenciou v Sýrii, ak OSN nedá medzinárodnému spoločenstvu mandát na takúto akciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Pokiaľ sa tak nestane, my sociálni demokrati nemôžeme súhlasiť s násilnou intervenciou v Sýrii," vyhlásila Nahlesová v spolkovom sneme. Nemecká kancelárka Angela Merkelová totiž krátko predtým uviedla, že Nemecko sa nemôže iba tak prizerať, keď v Sýrii dochádza k chemickým útokom.

Nemecká vláda pred dvoma dňami oznámila, že rokuje so svojimi spojencami o možnom vojenskom nasadení v Sýrii. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmietol vylúčiť účasť svojej krajiny na vzdušných útokoch v Sýrii, ak sýrska vláda použije proti povstalcom v provincii Idlib chemické zbrane.

Maas však zdôraznil, že Berlín spraví nezávislé rozhodnutie. "Rozhodneme sa nezávisle v súlade so základnými princípmi nemeckej ústavy a - samozrejme - medzinárodného práva. Koniec-koncov, bez podpory parlamentu sa neudeje nič," uviedol pre agentúru DPA šéf nemeckej diplomacie.

Podľa jeho vyjadrenia Berlín zatiaľ od Washingtonu nedostal oficiálnu žiadosť. "Konkrétna žiadosť môže prísť len vtedy, ak bude (v Sýrii) použitý bojový plyn a keď sa ostatné krajiny rozhodnú vojensky odpovedať. Dovtedy budeme zameraní na politický dialóg s cieľom predísť humanitárnej katastrofe," dodal.

Biely dom minulý týždeň varoval, že USA a ich spojenci budú v danom prípade reagovať "rýchlo a primerane". Sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa podľa najnovších správ pripravujú na použitie chemických zbraní počas rozsiahlej ofenzívy v Idlibe, ktorá je poslednou baštou protivládnych povstalcov.

Nemecko sa v apríli nezúčastnilo v Sýrii na spoločných náletoch amerických, francúzskych a britských síl spustených po tom, ako tamojší vládni vojaci pri údajnom chemickom útoku na mesto Dúmá zabili desiatky ľudí.

Nemecká parlamentná výskumná služba uviedla, že spoločnými útokmi došlo k porušeniu medzinárodného práva. Účasť Nemecka na odvetných vojenských operáciách by bola v rozpore i s nemeckou ústavou, ktorá ukladá, že Nemecko sa môže zúčastňovať len na spoločných akciách s medzinárodným mandátom od NATO, EÚ alebo OSN, upozornil rovnaký zdroj.

Nemecká vláda na predmetnú správu nereagovala.

Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen pre denník Bild medzitým povedal, že ak Nemecko naznačuje svoju pripravenosť na vojenskú akciu, ide o "silný signál" pre Asada aj medzinárodné spoločenstvo.