Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

SPD sa v pondelok rozhodne, ako sa zachová pri zostavovaní novej vlády

Na snímke Martin Schulz. Foto: TASR/AP

Predseda sociálnodemokratickej strany Nemecka Schulz žiada zavedenie spoločnej európskej daňovej politiky a vymenovanie ministra financií EÚ.

Berlín 1. decembra (TASR) - Vedenie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa v pondelok 4. decembra rozhodne, ako sa zachová pri zostavovaní novej spolkovej vlády.

"Veľká koalícia nie je automatická. Máme veľa možností," vyhlásil podľa agentúry DPA v piatok v Berlíne predseda SPD Martin Schulz.

Zároveň poprel správy, že po štvrtkovom stretnutí s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom súhlasil s rokovaniami s konzervatívnymi stranami CDU a CSU o pokračovaní tzv. veľkej koalície. "Kto šíri takéto falošné správy, poškodzuje (vzájomnú) dôveru," odkázal Schulz smerom k bloku CDU/CSU. Telefonicky sa preto skontaktoval s kancelárkou a šéfkou Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angelou Merkelovou a povedal jej, že je to neprijateľné. Tiež zopakoval, že Nemecko má stále fungujúcu vládu, "takže nie sme pod časovým tlakom".

Schulz predtým v rozhovore pre najnovšie vydanie týždenníka Der Spiegel uviedol hĺbkovú reformu Európskej únie a nemeckého sociálneho systému ako kľúčovú podmienku SPD na začatie rozhovorov s konzervatívcami. "Pozitívna reakcia na Emmanuela Macrona bude kľúčovým prvkom v každom rokovaní s SPD," konštatoval Schulz. Narážal na francúzskeho prezidenta, ktorý krátko po septembrových voľbách v Nemecku načrtol svoju víziu nového usporiadania EÚ.

Schulz žiada zavedenie spoločnej európskej daňovej politiky a vymenovanie ministra financií EÚ. Potrebná je podľa neho aj spoločná európska sociálna politika a jednotné štandardy hospodárskej politiky.

Schulz zároveň varoval členov svojej strany, aby nezačali príliš skoro rozmýšľať o obsadení ministerských postov "pre seba alebo pre iných".

Viac ako dve hodiny rokoval vo štvrtok večer nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier s predsedami konzervatívneho bloku CDU/CSU a sociálnych demokratov o možnostiach vytvorenia koaličnej vlády. Stretnutie inicioval Steinmeier, ktorý chce vyriešiť patovú situáciu vzniknutú po stroskotaní sondážnych rokovaní o vzniku tzv. jamajskej koalície medzi CDU/CSU, liberálmi z FDP a zelenými.

Špičky CDU a CSU vo svetle tejto skutočnosti uprednostňujú pred novými voľbami pokračovanie doterajšej veľkej koalície s SPD. Sociálni demokrati po debakli v septembrových voľbách síce ohlásili odchod do opozície, ale medzičasom nevylučujú podporu menšinovej vlády alebo pokračovanie veľkej koalície.

Na budúci týždeň sa bude v Berlíne konať zjazd SPD, na ktorom bude Schulz znova kandidovať na predsednícku funkciu a chce získať mandát na rokovania s CDU a CSU.

SPD sa nebude ponáhľať do koalície s CDU a CSU



Viac ako dve hodiny rokoval vo štvrtok večer nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier s predsedami konzervatívneho bloku CDU/CSU a sociálnych demokratov o možnostiach vytvorenia koaličnej vlády.

O výsledkoch rokovaní budú kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová, predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer a predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) informovať v piatok najprv svoje stranícke grémiá, uviedla agentúra DPA.

Stretnutie inicioval Steinmeier, ktorý chce vyriešiť patovú situáciu vzniknutú po stroskotaní sondážnych rokovaní o vzniku tzv. jamajskej koalície medzi CDU/CSU, liberálmi z FDP a zelenými.

Špičky CDU a CSU vo svetle tejto skutočnosti uprednostňujú pred novými voľbami pokračovanie doterajšej veľkej koalície s SPD. Sociálni demokrati po debakli v septembrových voľbách síce ohlásili odchod do opozície, ale medzičasom nevylučujú podporu menšinovej vlády alebo pokračovanie veľkej koalície.

Merkelová sa chce za každú cenu vyhnúť novým voľbám i menšinovej vláde, aby zobrala vietor z plachiet vnútrostraníckym kritikom, napísala DPA. Situáciu jej sťažuje aj to, že na Seehofera je vyvíjaný tlak, aby buď zložil funkciu bavorského premiéra, alebo odišiel z postu šéfa CSU, resp. aby urobil oboje.

Na čo najskoršie vytvorenie stabilnej vlády tlačia aj nemecké odbory. Poprední predstavitelia SPD však dali najavo, že sa nemienia ponáhľať, keďže krajina má stále funkčnú vládu.

Prieskum Allensbachovho inštitútu pre piatkové vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung ukázal, že väčšina občanov Nemecka (61 percent) je za to, aby SPD začala rokovania o koalícii s CDU/CSU. Takýto názor zastáva aj 58 percent sympatizantov SPD.