Zahraničie

Srbsko a Macedónsko budú riešiť odlišnosti názorov cestou dialógu

TASR, 23. augusta 2017 21:43

Z telefonátu Vučiča a Zaeva vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.

Srbský premiér Aleksander Vučič. Foto: TASR/AP
Belehrad/Skopje 23. augusta (TASR) - Srbský prezident Aleksandar Vučič a macedónsky premiér Zoran Zaev sa dnes telefonicky dohodli na riešení prípadných odlišných názorov medzi oboma krajinami cestou dialógu. Z telefonátu štátnikov vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.

Obe krajiny budú v zmysle dohody v súlade s medzinárodnými predpismi chrániť práva a záujmy zahraničných zastupiteľských úradov na svojom území, vzájomne sa podporia na ceste k európskej integrácii a budú sa usilovať o posilnenie dobrých susedských vzťahov prispievajúc tak k stabilite regiónu.

Belehrad a Skopje sa súčasne dohodli, že budú spoločne bojovať za zachovanie a posilnenie priateľstva medzi srbským a macedónskym národom a snažiť sa o dosiahnutie pokroku aj pri spolupráci v hospodárskej a obchodnej oblasti.

Ku konzultáciám oboch štátnikov došlo po eskalácii napätia v dvojstranných vzťahoch na sklonku minulého a začiatkom tohto týždňa.

Kým v Belehrade sa hovorilo o tom, že macedónska tajná služba monitorovala aktivity srbských diplomatov, čo Skopje poprelo ústami šéfa diplomacie Nikolu Dimitrova, v Macedónsku predpokladajú, že za stiahnutím srbských diplomatov zo Skopje bola nevôľa tamojších mocných nad možnou iniciatívou Macedónska navrhnúť Kosovo za člena UNESCO.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič v tejto súvislosti konštatoval, že ak by Macedónsko skutočne podporilo členstvo Kosova v UNESCO, navrhne prezidentovi, aby Srbsko v súvislosti s názvom Macedónska zohľadnilo názor väčšiny členských krajín Európskej únie, ktoré podobne ako Organizácia Spojených národov používajú v prípade tejto krajiny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Srbsko naopak v minulosti akceptovalo a uznalo názov Macedónska republika. Práve tento spor je za oneskorením integrácie tejto krajiny pre veto zo strany Grécka, ktoré požaduje odstúpenie Skopje od názvu Macedónsko.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:11

Nemeckí politici dostali výhražné listy so žiletkami a bielym práškom
Podobný list doručili domov vraj aj spolkovej kancelárke Angele Merkelovej.

sk
dnes 21:08

Českej novinárke ukradli z bytu dokumenty
Prípad začala ešte v stredu vyšetrovať pražská kriminálna polícia.

sk
dnes 20:34

Cyperský prezident v OSN: Ankara chce z Cypru turecký protektorát
Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac