< sekcia Zahraničie

Srbsko a Macedónsko budú riešiť odlišnosti názorov cestou dialógu

Srbský premiér Aleksander Vučič. Foto: TASR/AP

Z telefonátu Vučiča a Zaeva vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.

Belehrad/Skopje 23. augusta (TASR) - Srbský prezident Aleksandar Vučič a macedónsky premiér Zoran Zaev sa dnes telefonicky dohodli na riešení prípadných odlišných názorov medzi oboma krajinami cestou dialógu. Z telefonátu štátnikov vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.

Obe krajiny budú v zmysle dohody v súlade s medzinárodnými predpismi chrániť práva a záujmy zahraničných zastupiteľských úradov na svojom území, vzájomne sa podporia na ceste k európskej integrácii a budú sa usilovať o posilnenie dobrých susedských vzťahov prispievajúc tak k stabilite regiónu.

Belehrad a Skopje sa súčasne dohodli, že budú spoločne bojovať za zachovanie a posilnenie priateľstva medzi srbským a macedónskym národom a snažiť sa o dosiahnutie pokroku aj pri spolupráci v hospodárskej a obchodnej oblasti.

Ku konzultáciám oboch štátnikov došlo po eskalácii napätia v dvojstranných vzťahoch na sklonku minulého a začiatkom tohto týždňa.

Kým v Belehrade sa hovorilo o tom, že macedónska tajná služba monitorovala aktivity srbských diplomatov, čo Skopje poprelo ústami šéfa diplomacie Nikolu Dimitrova, v Macedónsku predpokladajú, že za stiahnutím srbských diplomatov zo Skopje bola nevôľa tamojších mocných nad možnou iniciatívou Macedónska navrhnúť Kosovo za člena UNESCO.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič v tejto súvislosti konštatoval, že ak by Macedónsko skutočne podporilo členstvo Kosova v UNESCO, navrhne prezidentovi, aby Srbsko v súvislosti s názvom Macedónska zohľadnilo názor väčšiny členských krajín Európskej únie, ktoré podobne ako Organizácia Spojených národov používajú v prípade tejto krajiny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Srbsko naopak v minulosti akceptovalo a uznalo názov Macedónska republika. Práve tento spor je za oneskorením integrácie tejto krajiny pre veto zo strany Grécka, ktoré požaduje odstúpenie Skopje od názvu Macedónsko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.