< sekcia Zahraničie

V Srbsku obnovili proces s údajnými vykonávateľmi masakry v Srebrenici

Bosnianska moslimka narieka nad truhlami svojich príbuzných v bosnianskej obci Potočari, blízko Srebrenice. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prelomový proces s údajnými spolupáchateľmi masakry v Srebrenici bol pozastavený na základe zistenia, že obvinenia boli vznesené v období, keď Srbsko nemalo hlavného prokurátora pre vojnové zločiny.

Belehrad 15. novembra (TASR) - Srbský súd pre vojnové zločiny obnovil v utorok proces s ôsmimi bývalými príslušníkmi bosnianskosrsbskej polície, ktorí sú obvinení s podielu na masakre v Srebrenici z roku 1995. Na programe prvého pojednávania po niekoľkomesačnej prestávke bolo čítanie obžaloby, informovala agentúra AP.

Prelomový proces s údajnými spolupáchateľmi masakry v Srebrenici sa začal vo februári, od júla bol však pozastavený na základe zistenia, že obvinenia boli vznesené v období, keď Srbsko nemalo hlavného prokurátora pre vojnové zločiny. Novovymenovaná hlavná prokurátorka Snežana Stanojkovičová následne podala žiadosť o obnovenie pojednávaní.

Dlho očakávaný proces je podľa AP testom, či sa Srbsko dokáže vyrovnať so svojou minulosťou. Mohol by sa tiež stať medzníkom na ceste zmierenia na Balkáne v čase, keď od konca vojny v Bosne uplynulo už 20 rokov.

Bosnianska Srebrenica sa stala dejiskom najväčšej masakry na území Európy od skončenia druhej svetovej vojny. Bosnianskosrbské sily pri nej zavraždili v júli 1995 - krátko pred koncom vojny v Bosne - približne 8000 Moslimov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.