Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Zahraničie

Srbsko varovalo, že bude chrániť kosovských Srbov, ak to nespraví NATO

Srbský prezident Aleksandar Vučič, 21. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Nemáme kam ísť, sme zahnaní do kúta, vyhlásil Vučič.

Belehrad 22. augusta (TASR) – Srbský prezident Aleksandar Vučič vyzval v nedeľu Severoatlantickú alianciu, aby si "robila svoju prácu" v Kosove. V opačnom prípade podľa neho Srbsko podnikne kroky na ochranu tamojšej srbskej menšiny. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Vučič vystúpil s prejavom v televízii niekoľko dní po tom, ako ďalšie politické rozhovory srbských a kosovských lídrov v Bruseli, ktoré sprostredkúva Európska únia, nepriniesli žiadne výsledky.

"Nemáme kam ísť, sme zahnaní do kúta," vyhlásil Vučič. "Zachránime našich ľudí pred prenasledovaním a pogromami, ak to nechce urobiť NATO," povedal srbský líder, podľa ktorého sa Belehrad bude "intenzívne snažiť" o kompromis v najbližších desiatich dňoch.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom znova stúplo v júli, keď vláda v Prištine deklarovala, že na území Kosova už nebudú platné srbské doklady totožnosti ani evidenčné čísla vozidiel. Srbsko uplatňuje takéto opatrenia voči občanom Kosova už desať rokov, približuje AP.

Menšinoví Srbi v Kosove reagovali na navrhované zmeny protestmi, pri ktorých blokovali cesty, spúšťali sirény leteckého poplachu a strieľali do vzduchu i v smere na kosovských policajtov. Zranenia neboli hlásené.

Kosovský premiér Albin Kurti pod zjavným tlakom Západu odložil začiatok platnosti ohlásených opatrení o mesiac na 1. septembra, keď sa očakávajú ďalšie problémy, ak nebude dovtedy nájdený kompromis.

Po neúspechu nových rokovaní umiestnili mierové jednotky pod vedením NATO svojich vojakov na hlavné cesty v severnom Kosove s tým, že sú pripravené chrániť slobodu pohybu zo všetkých strán.

Na Západe panujú obavy, že Rusko by mohlo povzbudzovať svojho spojenca Srbsko do ozbrojenej intervencie v severnom Kosove, čo by ešte viac destabilizovalo Balkán a odvrátilo aspoň časť pozornosti sveta a NATO od vojny na Ukrajine, uviedla AP.