Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Srílanskí demonštranti opustia obsadené vládne budovy

Demonštranti zrolovali koberec v oficiálnej rezidencii prezidenta Gotabayu Radžapaksu v Kolombe na Srí Lanke vo štvrtok 14. júla 2022. Foto: TASR/AP

Pokojne sa s okamžitou platnosťou sťahujeme z prezidentského paláca, sekretariátu i úradu premiéra. Naše snahy však budú pokračovať, uviedla hovorkyňa demonštrantov.

Kolombo 14. júla (TASR) - Srílanskí protivládni demonštranti vo štvrtok uviedli, že opustia vládne budovy, ktoré obsadili počas víkendu. Zároveň však prisľúbili, že z dôvodu bezprecedentnej ekonomickej krízy sa budú naďalej snažiť zvrhnúť prezidenta republiky i predsedu vlády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Pokojne sa s okamžitou platnosťou sťahujeme z prezidentského paláca, sekretariátu i úradu premiéra. Naše snahy však budú pokračovať," uviedla hovorkyňa demonštrantov.

Srílanskí demonštranti obsadili počas víkendových protestov prezidentský palác, čo viedlo v stredu k úteku prezidenta Gótábaju Rádžapakšu na Maldivy. Rádžapakša pritom sľúbil, že v stredu odstúpi z funkcie, napokon však nebolo vydané nijaké vyhlásenie, ktoré by naznačovalo, že tak urobil.

Rádžapakša vo štvrtok odletel z Maldív do Singapuru, odkiaľ mal pokračovať do Džiddy v Saudskej Arábii, uvádza AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa maldivskej vlády.

Keď sa verejnosť dozvedela, že Rádžapakša utiekol z krajiny, protesty opäť zosilneli a demonštranti obsadili aj budovu úradu premiéra Ranila Vikramasingheho, ktorého Rádžapakša vymenoval vo svojej neprítomnosti za dočasnú hlavu štátu.

Vikramasinghe po obsadení svojho úradu demonštrantmi vyhlásil zákaz vychádzania i výnimočný stav. Aj napriek tomu však v noci na štvrtok došlo pred budovou parlamentu k potýčkam medzi políciou a demonštrantmi.

Vojaci srílanskej armády strážia prezidentský sekretariát v Kolombe na Srí Lanke vo štvrtok 14. júla 2022.
Foto: TASR/AP


Hlavná nemocnica v metropole Kolomobo prijala 85 ľudí, ktorí počas stredajších protestov utrpeli zranenia. Jedna osoba dokonca zomrela pre problémy s dýchaním, ktoré vyvolal slzotvorný plyn. Ten na demonštrantov v stredu použili bezpečnostné zložky pred budovou úradu premiéra.

Bezprecedentné protesty na Srí Lanke vyvolala ekonomická kríza. Ide o najhoršiu ekonomickú krízu, ktorej tento ostrovný štát čelí od získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala Srí Lanka splácať svoj zahraničný dlh vo výške 51 miliárd dolárov a začala rokovať o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Krajina už takmer úplne spotrebovala svoje zásoby benzínu a nafty. Mnohé krajiny preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.