< sekcia Zahraničie

Stoltenberg: NATO rozhodne o prístupových rozhovoroch s Macedónskom

Na snímke Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Grécko a Macedónsko sa tento mesiac dohodli po desiatkach rokov trvajúcom spore na novom názve Macedónska.

Brusel 25. júna (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v pondelok očakávanie, že lídri Aliancie sa na júlovom summite rozhodnú oficiálne spustiť rozhovory o členstve Macedónska v NATO.

"Očakávam a dúfam, že lídri NATO sa na summite rozhodnú odštartovať prístupové rozhovory," uviedol Stoltenberg podľa agentúry AP.

Americký prezident Donald Trump sa so svojimi partnermi z Aliancie zíde v Bruseli 11.-12. júla.

Grécko a Macedónsko sa tento mesiac dohodli po desiatkach rokov trvajúcom spore na novom názve Macedónska - malo by sa volať Severné Macedónsko. Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (v macedónčine Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom historického severogréckeho regiónu (v starogréčtine Makedoniá).

Atény to dávali do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje a namietali, že Macedónsko tým uzurpuje staroveké a antické grécke dedičstvo. Vyriešenie sporu bolo podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.

Doteraz bola táto krajina aj v Organizácii Spojených národov zaregistrovaná pod dočasným názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.