Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg oznámil zloženie bojových práporov v Poľsku a Pobaltí

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg reční počas tlačovej konferencie 19. mája 2016 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Slovensko podobne ako ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky nebude priamou súčasťou týchto práporov, vyšle však rotačnú výcvikovú jednotku v počte 150 mužov.

Brusel 26. októbra (TASR) - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg dnes v rámci rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli upozornil, že bolo ukončené obsadenie a podoba štyroch mnohonárodných práporov spojencov, ktoré budú pôsobiť v Poľsku a troch pobaltských krajinách (B3).

Bojové prápory v rámci politiky obrany a odstrašenia v počte okolo 4000 mužov budú od začiatku roka 2017 pôsobiť v Poľsku a krajinách B3. Štyrom práporom budú veliť Spojené štáty americké (v Poľsku), Kanada (v Lotyšsku), Veľká Británia (v Estónsku) a Nemecko (v Litve).

Prápor, ktorému budú veliť Američania v Poľsku, posilnia vojaci z Británie a Rumunska. Kanada okrem svojich vojakov v Lotyšsku bude veliť aj vojakom z Albánska, Poľska, Slovinska a Talianska. Nemecko, ktoré plánuje do Litvy vyslať od 400 do 600 vojakov, bude okrem nich veliť v prápore aj Belgičanom, Francúzom, Holanďanom, Chorvátom, Luxemburčanom a Nórom. Prápor v Estónsku pod velením Británie posilnia vojaci z Dánska a Francúzska.

Slovensko podobne ako ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky nebude priamou súčasťou týchto práporov, vyšle však rotačnú výcvikovú jednotku v počte 150 mužov, ktorá sa bude môcť zúčastňovať na výcviku bojových práporov.

"Naše sily budú naozaj mnohonárodné. Vyšleme jasný signál, že NATO koná ako celok. Útok na jedného spojenca bude považovaný za útok na nás všetkých," upozornil Stoltenberg.

Šéf aliancie zároveň dodal, že posilnené bude aj juhovýchodné krídlo NATO v čiernomorskej oblasti, keď Rumunsko by malo hostiť mnohonárodnú brigádu pozemných síl, pričom aliancia pracuje aj na scenároch posilnenia svojich vzdušných a námorných síl v tomto regióne. Ochotu vyslať svoje jednotky do čiernomorskej oblasti podľa Stoltenberga zatiaľ prejavili Holandsko, Kanada, Nemecko, Poľsko, Turecko a USA, pričom aj ďalší spojenci zvažujú možnosti svojej účasti.