Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg vyzval Turecko a Rakúsko, aby vyriešili diplomatický spor

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, archívna snímka Foto: TASR/AP

Rakúsko spolupracuje s alianciou na viacerých programoch, bolo minulý týždeň v prvom šíku krajín Európskej únie, ktoré požadovali zmrazenie prístupových rokovaní Turecka s EÚ.

Brusel 17. marca (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes opätovne vyzval Turecku a Rakúsko, aby si vyriešili vzájomný diplomatický spor, ktorý viedol k zablokovaniu niektorých programov spolupráce Severoatlantickej aliancie.

Rakúsko, ktoré nie je členom NATO, ale spolupracuje s alianciou na viacerých programoch, bolo minulý týždeň v prvom šíku krajín Európskej únie, ktoré požadovali zmrazenie prístupových rokovaní Turecka s EÚ.

Viedeň tak zareagovala v rámci solidarity s Nemeckom a Holandskom po tom, ako turecká strana slovne zaútočila na obe krajiny a neváhala ich označiť za "fašistické" a "nacistické" len preto, že zakázali účasť tureckým ministrom na mítingoch tureckej menšiny zvolaných na podporu referenda o ústavných zmenách. Toto referendum v prípade úspechu zabezpečí tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi väčšie právomoci.

Rakúsko sa vyslovilo proti účasti tureckých politikov na predvolebných zhromaždeniach v európskych krajinách.

V reakcii na postoj Viedne sa Turecko, ktoré je členom NATO, rozhodlo odstúpiť od niektorých aliančných programov spolupráce s partnerskými krajinami NATO - napríklad od spoločného vojenského výcviku. Ankara spresnila, že tento krok sa týka iba Rakúska.

"Je to veľmi nešťastné situácia. Znamená, že niektoré programy nemôžeme spustiť... Vyzývam preto obe strany, aby to vyriešili, aby sme nemali negatívny dopad na našu spoluprácu," citovala agentúra Reuters Stoltenbergove slová počas jeho oficiálnej návštevy v Kodani.

Turecké reštrikcie sa podľa agentúry Reuters môžu dotknúť všetkých 22 partnerských štátov NATO vrátane Gruzínska či Švédska, z ktorých viaceré sa vojensky podieľajú na misiách NATO v krajinách ako Afganistan či Kosovo.