Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Najmenej 46 ľudí prišlo o život pri leteckom útoku v Chartúme

Na archívnej snímke vojaci sudánskeho zoskupenia Sily rýchlej podpory (RSF). Foto: TASR/AP

Podľa správ miestnych prodemokratických aktivistov zaútočili na trhovisko, nachádzajúce sa v južnej časti Chartúmu, vojenské lietadlá.

Chartúm 11. septembra (TASR) - Najmenej 46 ľudí zahynulo a desiatky ďalších sa zranili pri leteckom útoku v sudánskom hlavnom meste Chartúm. TASR o tom informuje v pondelok podľa správy agentúry AFP, podľa ktorej ide o jeden z najhorších útokov od aprílového vypuknutia bojov v Sudáne, pokiaľ ide o počet obetí.

Podľa správ miestnych prodemokratických aktivistov zaútočili na trhovisko, nachádzajúce sa v južnej časti Chartúmu, vojenské lietadlá. K náletu, z ktorého sa obviňujú obe strany konfliktu, došlo v nedeľu ráno miestneho času a prvé správy hovorili o približne troch desiatkach obetí.

Neďaleká fakultná nemocnica naliehavo apelovala na všetok zdravotnícky personál nachádzajúci sa v oblasti Chartúmu, aby prišiel pomôcť ošetriť desiatky zranených, ktorých privážali ešte aj v nedeľu vo večerných hodinách.

Podobný letecký útok v južnej časti sudánskej metropoly sa odohral aj 2. septembra, keď prišlo o život 20 civilistov.

V Sudáne vypukli 15. apríla ťažké boje medzi sudánskou armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie Burhánov bývalý zástupca, generál Muhammad Hamdán Daklú. Podľa konzervatívneho odhadu neziskovej organizácie ACLED zahynulo v dôsledku bojov už približne 7500 ľudí.

Jednotky RSF obvinili z nedeľňajšieho leteckého útoku na trhovisko sudánsku armádu. Tá tieto obvinenia odmietla s tým, že útočí len na legitímne vojenské ciele a dodržiava pri tom ustanovenia medzinárodného práva.

Agentúra AFP spresňuje, že armádne sily kontrolujú vzdušný priestor nad Chartúmom, zatiaľ čo bojovníci RSF ovládajú ulice hlavného mesta. Armáda čelí obvineniam z opakovaného ostreľovania obytných zón, v ktorých operujú polovojenské jednotky RSF.

Podľa OSN muselo z Chartúmu, ktorý mal pred vypuknutím konfliktu približne päť miliónov obyvateľov, utiecť už 2,8 milióna ľudí. Zo Sudánu celkovo ušlo už päť miliónov ľudí, z toho zhruba milión do okolitých štátov.