Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

FICO: Verím, že prichádza čas, kedy bude Grécko vyradené zo Schengenu

Na snímke premiér SR Robert Fico, archívne foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Nemyslí si však, že dnešný summit je vhodným priestorom na riešenie tejto otázky.

Brusel 29. novembra (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico verí, že prichádza čas, kedy bude Grécko vyradené zo Schengenu, kde podľa neho nemá čo robiť. Uviedol to pred začiatkom dnešného summitu EÚ-Turecko v Bruseli.

Na otázku, či sa o tejto možnosti hovorí na európskej úrovni, reagoval, že neformálne sú všetci presvedčení o tom, že Grécko do Schengenu nepatrí. "Nemôžeme tolerovať, že máme členský štát, ktorý otvorene rezignoval na ochranu schengenských hraníc. Potom je nám Schengen na nič," podčiarkol.

Nemyslí si však, že dnešný summit je vhodným priestorom na riešenie tejto otázky.

Rovnako nepredpokladá, že sa bude oficiálne rozoberať incident medzi Ankarou a Moskvou. Ich vzťahy zhoršilo zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou F-16 pri hraniciach medzi Sýriou a Tureckom.

"Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Nie som si celkom istý, či diskusia pôjde do týchto detailov. Každý bude chcieť byť skôr pekný, aby to bolo milé a uhladené," komentoval premiér SR dnešný summit s tým, že o tomto incidente sa bude v Bruseli hovoriť kuloárne. "Dnes je strategickým záujmom Turecka a Európskej únie dosiahnuť dohodu, ktorá môže výraznou mierou zastaviť migračné toky do Európy. Na tom nám musí najviac záležať," poznamenal Fico.

Za dôležité považuje aj to, že európski lídri pochopili fakt, že niektoré udalosti sa bez participácie Ruska nedajú riešiť. Spomenul napríklad Irán či Sýriu. "Rusko zohráva dôležitú úlohu vo vojenských operáciách a verím, že koordinácia aktivít medzi Ruskom, Francúzskom a Spojenými štátmi prinesie svoj osoh. Bol by som nerád, keby tento incident narušil krehkú dohodu účasti najvýznamnejších svetových hráčov na riešení problému v Sýrii," podčiarkol Fico.

Summit EÚ-Turecko má za cieľ zmierniť príliv migrantov


Brusel 29. novembra (TASR) - Summit členských krajín EÚ a Turecka, ktorý sa uskutoční dnes večer v Bruseli je prioritne zameraný na riešenie utečeneckej krízy a zlepšenie vzťahov medzi úniou a Ankarou. Vrcholné stretnutie európskych lídrov s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom sa koná v "citlivom" okamihu zhoršenia vzťahov medzi Tureckom a Ruskom, po zostrelení ruského vojenského lietadla na turecko-sýrskych hraniciach.

Národní lídri členských krajín EÚ začnú od 16.00 h miestneho času rokovania s tureckým premiérom, v rámci ktorých chce únia prísľub Ankary, že zastaví príliv migrantov destabilizujúci Európu. Turecká strana chce výmenou za to niektoré politické ústupky Bruselu a očakáva sľúbenú finančnú podporu Európanov na lepšie zvládanie utečencov na svojom území.

Ankara očakáva predovšetkým urýchlenie rokovaní o liberalizácii vízového režimu a oživenie procesu prístupových rokovaní Turecka do EÚ. Viaceré diplomatické zdroje EÚ potvrdili, že už v polovici decembra by Turecko mohlo otvoriť kapitolu č. 17 venovanú hospodárskej politike. Prístupové rokovania obsahujú celkovo 33 kapitol a Ankara už naznačila, že po uvedenej kapitole chce v čo najkratšom možnom čase otvárať aj ďalšie.

Dnešný summit by mal potvrdiť vyčlenenie sumy vo výške troch miliárd eur, ktorú je EÚ ochotná zaplatiť Turecku pre lepšie zaistenie základných životných potrieb vyše 2,2 milióna sýrskych utečencov v tejto krajine. Európa požaduje od Turecka, aby zamedzilo ďalším masovým odchodom migrantov zo svojho územia do Grécka, odkiaľ putujú ďalej do vnútra únie.

Turci chcú odpoveď na otázku, v akom časovom rámci, prípadne v koľkých splátkach bude splatná suma troch miliárd eur. Európska komisia venuje 500 miliónov eur a žiada členské štáty únie, aby doplnili zvyšok sumy.

Turecko doteraz vynaložilo najmenej sedem miliárd eur na potreby utečencov nachádzajúcich sa v táboroch na jeho území.

Po vyše štyroch rokoch občianskej vojny v Sýrii, ktorá stála už vyše 250.000 obetí na životoch, túto krajinu opustilo takmer 12 miliónov ľudí.

Okrem utečencov zo Sýrie, chce EÚ získať záväzky Ankary, že Turecko zastaví aj prílev ekonomických migrantov, ktorí smerujú do Európy z viacerých krajín Afriky, Ázie a Blízkeho východu.

Tlak EÚ na Turecko súvisiaci s migráciou je oveľa dôraznejší po tom ako spravodajské služby odhalili, že niektorí samovražední atentátnici z Paríža sa mohli do Európy dostať zamiešaní medzi migrantov.

Očakáva sa, že diskusie premiérov a prezidentov krajín EÚ s Davutoglom budú politicky citlivé aj s ohľadom na súčasné zostrenie vzťahov medzi Tureckom a Ruskom, ktoré nasledovalo po tom, ako turecké ozbrojené sily zostrelili ruskú stíhačku na turecko-sýrskych hraniciach.