Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Svetoví politici reagujú na úmrtie Fidela Castra

Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro (vpravo) počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (vľavo) 11. júla 2014 v Havane. Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na návštevu Kuby, ktorá je prvou zastávkou jeho šesťdňového turné po krajinách Latinskej Ameriky. Archívne foto. Foto: TASR/AP

Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro zomrel v piatok večer vo veku 90 rokov.

Paríž/Moskva/Madrid/Viedeň/Naí Dillí 26. novembra (TASR) - Sústrasť s úmrtím bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok vo veku 90 rokov, vyjadrilo dnes množstvo svetových politikov.

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama.
Foto: TASR/AP

Americký prezident Barack Obama vyjadril dnes sústrasť obyvateľom Kuby a ponúkol im "ruku priateľstva". "Fidel Castro zmenil jednotlivé životy, rodiny i kubánsky národ. Dejiny zaznamenajú a posúdia obrovský vplyv tejto jedinej osobnosti na ľudí a okolitý svet," uviedol vo vyhlásení odchádzajúci šéf Bieleho domu.

Pripomenul, že počas takmer šiestich desaťročí boli vzťahy medzi USA a Kubou poznamenané "nezhodami a hlbokými politickými spormi". Obama sa podľa vlastných slov počas svojho úradovania veľmi snažil o to, aby sa tieto napäté vzťahy stali minulosťou.



Obe krajiny majú, ako zdôraznil, mnoho spoločného vrátane rodinných pút, ako aj kultúrnych a obchodných stykov. Obama v tejto súvislosti podčiarkol význam amerických Kubáncov, ktorí podľa neho urobili veľmi veľa pre Spojené štáty i pre svojich krajanov žijúcich vo vlasti.

Dosluhujúci americký prezident súčasne uistil obyvateľov Kuby, že Spojené štáty sú ich "priateľom a partnerom".

Obama sa koncom roka 2014 dohodol na normalizácii diplomatických kontaktov s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, čo odvtedy viedlo k oživeniu politických a hospodárskych stykov medzi oboma krajinami. V júli 2015 obe krajiny otvorili svoje veľvyslanectvá vo Washingtone, respektíve v Havane. V marci 2016 pricestoval Obama na historickú návštevu Havany.

Donald Trump
Donald Trump.
Foto: TASR/AP

Lakonickým konštatovaním "Fidel Castro je mŕtvy!" reagoval dnes novozvolený americký prezident Donald Trump na svojom twitterovom účte na správu o úmrtí kubánskeho vodcu Fidela Castra.

Novozvolený americký prezident Donald Trump označil zosnulého kubánskeho exprezidenta za "brutálneho diktátora, ktorý šesť desaťročí utlačoval svoj vlastný ľud". Súčasne vyjadril pripravenosť pomôcť "úžasným" Kubáncom na ceste k slobode a prosperite.

"Tragédie, úmrtia a bolesť, ktoré zapríčinil Fidel, nemožno vymazať, ale naša administratíva urobí všetko preto, aby sa obyvatelia Kuby mohli konečne vydať smerom k prosperite a slobode," uvádza sa v Trumpovom vyhlásení.




Hoci Kuba stále zostáva "totalitným ostrovom", Fidelovo úmrtie podľa Trumpa otvára Kubáncom po dlhých rokoch hrôz nádej na lepšiu budúcnosť.

Donald Trump sa ujme prezidentskej funkcie 20. januára. Počas predvolebnej kampane sľuboval, že ukončí politiku zbližovania s kubánskym komunistickým režimom, ktorú uplatňoval odchádzajúci prezident Barack Obama. V dnešnom vyhlásení však zmenu kurzu voči Havane nespomenul.

Francois Hollande
Na archívnej snímke francúzsky prezident Francois Hollande.
Foto: TASR/AP

Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda bol Castro stelesnením kubánskej revolúcie, a to aj z hľadiska nádejí, ktoré vzbudila, ako aj sklamaní, ktoré po nej nasledovali.

"Francúzsko vždy spochybňovalo embargo, ktoré uvalili Spojené štáty na Kubu. Privítalo jej otvorenosť a obnovenie dialógu medzi oboma krajinami," uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: TASR/AP

"Slobodná a nezávislá Kuba, ktorú Castro a jeho spojenci vybudovali, sa stala vplyvným členom medzinárodného spoločenstva a inšpiratívnym príkladom pre mnohé krajiny a národy. Fidel Castro bol úprimným a spoľahlivým priateľom Ruska. Prosím, tlmočte v tejto smutnej chvíli moje slová sústrasti a podpory celej Vašej rodine," uvádza sa v telegrame, ktorý kubánskemu prezidentovi a bratovi zosnulého exprezidenta Raúlovi Castrovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin.

Michail Gorbačov
Bývalý sovietsky prezident a nositeľ Nobelovej ceny Michail Gorbačov.
Foto: TASR/AP

"Fidel neustúpil a svojej krajine dodával silu aj v čase najhoršej americkej blokády," povedal o zosnulom vodcovi kubánskej revolúcie bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorý roku 1989 podpísal s Castrom zmluvu o priateľstve medzi Sovietskym zväzom a Kubou.

Naréndra Módí
Na archívnej snímke indický premiér Naréndra Módí.
Foto: TASR/AP

Indický premiér Naréndra Módí označil Castra za jednu z najikonickejších postáv 20. storočia. "India smúti nad stratou veľkého priateľa," uvádza sa vo vyhlásení indického premiéra. Sústrasť s úmrtím Fidela Castra vyslovil kubánskemu ľudu aj indický prezident Pranab Mukherdží.

Mariano Rajoy
Mariano Rajoy
Foto: TASR/AP

Konzervatívny španielsky premiér Mariano Rajoy označil Fidela Castra za osobnosť "historického významu" a na Twitteri vyslovil sústrasť vláde v Havane. Naopak, veľká komunita exilových Kubáncov v Španielsku úmrtie Castra privítala s "veľkou radosťou", citovala agentúra EFE Rigoberta Carcellera, hovorcu Platformy demokracia na Kube okamžite. "Zo smrti diktátora nemôžete byť smutný, je to veľký okamih pre Kubu," zdôraznil.

Heinz Fischer
Na snímke bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer.
Foto: TASR/Martin Baumann

Bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer považuje Castra za veľkú osobnosť. Motívy revolúcie proti diktátorovi Fulgenciovi Batistovi si podľa neho zasluhujú uznanie a vo svete sa stretli zväčša s kladnou odozvou, v prípade Kuby sa však potvrdil historický zákon, že revolúcie vedú vo väčšine prípadov k vzniku autoritárskych štruktúr. Veľmi dôležité je preto súčasné úsilie otvoriť Kubu svetu, dodal Fischer.

Pápež František
Pápež František.
Foto: TASR/AP

Hlava katolíckej cirkvi zaslala osobný kondolenčný telegram v španielčine kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi, v ktorom vyjadrila sústrasť celej rodine i všetkým obyvateľom "milovanej Kuby".

Pápež telegram aj sám podpísal, čím porušil obvyklé postupy vatikánskej diplomacie. Oficiálnu korešpondenciu tohto druhu zvyčajne signuje len vatikánsky štátny sekretár, uviedla agentúra AP.

"Modlím sa k Pánovi, aby mu (Fidelovi Castrovi) daroval odpočinok a zverujem celý kubánsky ľud do materského príhovoru Panny Márie z Cobre, patrónky Kuby," napísal pápež v telegrame.

František, ktorý je prvým latinskoamerickým pápežom, sa vlani v septembri stretol v Havane s Fidelom Castrom a s jeho rodinou. Zaslúžil sa tiež o zmiernenie napätia vo vzťahoch medzi Kubou a USA.

Fidel Castro bol pokrsteným katolíkom a vzdelanie získal na jezuitských školách. Neskôr sa však od viery odvrátil a stal sa tvrdým ateistom; jeho postoje voči cirkvi sa vo vyššom veku zmiernili.