Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Minister Miroslav Lajčák vystúpil na Európskom fóre v Alpbachu

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. FOTO TASR

Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v panelovej diskusii s názvom <i>"EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo"</i>.

Alpbach 24. augusta (TASR) - Trojdňovým politickým sympóziom, na ktorom vystúpil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, pokračuje dnes jubilejné 70. Európske fórum Alpbach. Dejiskom podujatia je rovnomenná horská obec v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko.

Na otvorení sympózia nechýbali šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, rakúsky spolkový prezident Heinz Fischer či šéf fóra, niekdajší rakúsky eurokomisár Franz Fischler.

Ústrednou témou úvodnej časti sympózia sa stala Ukrajina, píše tlačová agentúra APA.

Catherine Ashtonová poukázala v Alpbachu predovšetkým na aktuálne mimoriadne výzvy v humanitárnej sfére. Upozornila, že v súčasnosti je vo svete, v krízových oblastiach, vrátane Iraku, Líbye či Sýrie, viac utečencov ako po druhej svetovej vojne.

Na margo utorkových rokovaní s ruským a ukrajinským prezidentom v bieloruskom Minsku sa vopred vyjadrovať nechcela. Summit, ktorý sa uskutoční z iniciatívy bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, označila však za možnosť na hľadanie riešenia súčasnej krízy na Ukrajine.

V blízkovýchodnom konflikte by sa podľa očakávaní šéfky európskej diplomacie malo nájsť trvalé mierové riešenie v podobe vzniku dvoch štátov s cieľom umožniť mierové spolunažívanie Izraelčanov a Palestínčanov.

Krajinám Západného Balkánu by sa mala podľa slov Catherine Ashtonovej otvoriť európska perspektíva už v nasledujúcich rokoch, a nie desaťročiach. Osobitne Kosovo, ale aj Srbsko potrebujú i hospodársku pomoc.

Otvorenie sympózia na krátky čas prerušili mladí Ukrajinci

Význam korektných a rozumných vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou zdôraznil vo svojom vystúpení rakúsky prezident heinz Fischer, ktorý pripomenul, že by sa v nich mali zohľadniť aj bezpečnostné potreby ruskej strany. Podľa vlastných slov si osobne z racionálnych dôvodov nedokáže predstaviť ruskú inváziu na východ Ukrajiny. Možný vstup ruských jednotiek na ukrajinské územie by bol výrazným zvratom k horšiemu, vyplynulo z jeho slov. Fischer vyjadril nádej, že Rusko neurobí tento fatálny krok a spoločne s Ukrajinou sa vráti k "rozumnej prevádzkovej teplote".

Anexiu Krymu označil najvyšší rakúsky predstaviteľ opätovne za "jednoznačné porušenie medzinárodného práva". Je neprípustné porovnávať to s vyhlásením nezávislosti Kosova, ktorému predchádzali po roky trvajúce rokovania a vyrokovaný plán, dodal Heinz Fischer.

Podľa jeho názoru je ešte ťažšie vyriešiť konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi. Izrael sa v ostatnom čase skôr vzdialil ako priblížil riešeniu konfliktu, konštatoval rakúsky prezident a poukázal na to, že použitie násilia zvyšuje nenávisť, preto je na mieste otázka, či takáto politika voči terorizmu nie je kontraproduktívna. Heinz Fischer súčasne zdôraznil, že v Európe sa musia všetky formy antisemitizmu odmietnuť.

Rakúsky prezident vyzval krajanov, aby sa podieľalil na humanitárnej pomoci a aby vnímali aj utečeneckú politiku v svetle aktuálneho diania.

Miroslav Lajčák.
FOTO TASR/Pavel Neubauer
Otvorenie sympózia na krátky čas prerušili mladí Ukrajinci, ktorí zaspievali pri príležitosti Dňa nezávislosti ukrajinskú štátnu hymnu. V Alpbachu pripomína jarné revolučné dni na Ukrajine aj výstava fotografií, v stredu sa tam konal akýsi improvizovaný "Majdan". Ukrajinskí a ruskí účastníci fóra absolvovali spoločne výstup na jeden z končiarov v okolí.

Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v panelovej diskusii s názvom "EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo". Zameral primárne na vývoj situácie na Ukrajine. V tejto súvislosti skonštatoval, že niet pochýb tom, že dianie na východe krajiny zatriaslo architektúrou, ktorá sa budovala v Európe po období studenej vojny. Nepokoje na Ukrajine vychádzajú z rozdielnych záujmov a prístupu ako zo strany EÚ, tak aj Ruska. Berúc do úvahy doterajšie kroky oboch strán možno skonštatovať, že došlo k stretnutiu dvoch rozdielnych právnych poriadkov a hodnotových systémov.

Minister M. Lajčák zároveň zdôraznil, že pokračovanie politiky Východného partnerstva musí reflektovať túto novú realitu. "Jedine nájdenie cesty späť zároveň znamená nájdenie cesty vpred," uviedol slovenský minister. Dodal, že Európa od ukrajinského vedenia očakáva, že bude postupovať inkluzívne, transparentne a nastúpi cestu nevyhnutných reforiem, pričom v tomto úsilí môže rátať s jej plnou podporou.

Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení taktiež zdôraznil, že je nevyhnutné, aby NATO aj naďalej presadzovalo politiku otvorených dverí. Zároveň dodal, že je potrebné podporovať doterajšie aktivity OBSE, ktorá v súčasnej krízovej situácii ukázala svoju relevanciu pre všetky účastnícke štáty.

Minister Lajčák následne odcestuje do Salzburgu, kde sa 26. augusta zúčastní na medzinárodnom sympóziu pod názvom „1814, 1914, 2014: lekcie z minulosti, vízie pre budúcnosť“, ktoré organizuje nezávislé fórum „Salzburgský svetový seminár“ a Medzinárodný inštitút mieru. Na tomto podujatí vystúpi minister M. Lajčák v rámci panelu, ktorý sa venuje aktuálnym krízam predstavujúcim najväčšiu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť.