< sekcia Zahraničie

Sýrčan žijúci na Slovensku: Vojna proti vláde nie je boj za demokraciu

Sýria Foto: TASR/AP

Aj keď zo Sýrie odišiel pred viac než 20 rokmi, stále udržiava kontakty s tamojšími príbuznými a známymi a krajinu aj naďalej navštevuje.

Bratislava 13. marca (TASR) – Pre Sýrčanov žijúcich na Slovensku je konflikt v ich materskej krajine veľmi bolestný. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Národného zväzu sýrskych študentov na Slovensku Ali Assad.

"Nikto na svete nemôže byť šťastný, keď vidí, že jeho krajina je vo vojne s teroristami," zdôraznil Assad. Navyše Sýria je kolískou civilizácií a kultúry, takže súčasná situácia vyvoláva o to väčší smútok.

Assad prišiel zo Sýrie na Slovensko v polovici 90. rokov. Na Slovensku medzičasom stihol rozbehnúť podnikanie a tvrdí, že dnes je hrdý na obidve krajiny. Spomína, že keď odchádzal zo svojej materskej krajiny, panoval v nej pokoj. "Bol tam pokoj a mier, bezpečnosť a stabilita, a to vo všetkých častiach štátu. Nebol problém bezpečne cestovať vo dne či v noci. Bola tam takmer nulová nezamestnanosť. Príslušníci rozličných náboženstiev žili pokojne vedľa seba, bez akejkoľvek diskriminácie," spomína Assad, ktorý je sám moslimom. "Pred začiatkom konfliktu v marci 2011 mohla Sýria slúžiť ako vzor pre ostatné krajiny," dodáva a poukazuje aj na vysokú vzdelanostnú úroveň obyvateľstva.

Aj keď zo Sýrie odišiel pred viac než 20 rokmi, stále udržiava kontakty s tamojšími príbuznými a známymi a krajinu aj naďalej navštevuje. Napriek nepokojom tam bol napríklad aj vlani v auguste. "Debatujeme o tom, čo sa v Sýrii deje a o možných východiskách z krízy," poznamenáva.

Pripúšťa, že krátko po vypuknutí konfliktu pred piatimi rokmi prevládala medzi Sýrčanmi žijúcimi na Slovensku podpora opozície v ich materskej krajine. Nazdávali sa totiž, že boj proti vláde je bojom za demokraciu – tak ako si to mysleli aj mnohí ľudia v samotnej Sýrii. "Niektorí stáli za vládou, iní za opozíciou. Bolo to podobné ako hocikde inde vo svete. Napokon, rozdielnosť názorov a myšlienok je zdravá a potrebná pre rozvoj spoločnosti. To ale platí, iba ak sa táto rozdielnosť prejavuje v mierovom dialógu. Násilie totiž prináša iba zlo a deštrukciu," zdôrazňuje Assad.

Čoskoro po vypuknutí vojny však Sýrčania zistili, že konflikt v skutočnosti nie je bojom za demokraciu, ako si predtým mysleli. "Bol to veľký omyl. V skutočnosti je to totiž vojna o energetické zdroje a plyn," tvrdí Assad.

Sýrsky prezident Bašár Asad na začiatku nepokojov v marci 2011 vyzval opozíciu na spoluprácu a dialóg. Jeho ponuku však opozičné skupiny podporované zo zahraničia peniazmi, zbraňami i médiami neprijali, podčiarkuje šéf Národného zväzu sýrskych študentov na Slovensku.

Zároveň poznamenáva, že mnohé zahraničné médiá, vrátane slovenských, čerpajú informácie o udalostiach v Sýrii od Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva so sídlom v Londýne. Tento spravodajský zdroj však podľa neho nie je dostatočne dôveryhodný. Jeho pracovníci "iba sedia v kanceláriách, nevedia, čo sa deje na frontoch". Podávanie nepresných a skreslených správ však vyhovuje krajinám, ktoré "v Sýrii podporujú terorizmus". Takýmito informáciami potom formujú medzinárodnú verejnú mienku, tvrdí.

Napriek tomu, že Spojené štáty proklamujú boj proti Islamskému štátu, podľa Assada je táto militantná organizácia v skutočnosti výtvorom americkej CIA. Islamský štát navyše podporujú aj Saudská Arábia, Turecko, Katar a Izrael - a to je zároveň dôvodom, prečo za pomerne krátku dobu obsadil v Sýrii tak rozsiahle územia, nazdáva sa Assad.

Za súčasnú migračnú krízu v Európe podľa neho vo veľkej miere zodpovedá Turecko, ktoré sa takto snaží od Európy získať čo najviac financií. "Ak by sa skončila vojna v Sýrii, viedlo by to k zastaveniu migračnej vlny," domnieva sa.

Zároveň však pochybuje, že Európska únia má skutočný záujem na politickom riešení situácie v Sýrii. Napríklad Francúzsko, pod ktorého mandát spadala Sýria v období medzi prvou a druhou svetovou vojnou, má podľa neho stále sklony myslieť si, že Sýria mu patrí. To je tiež dôvodom, prečo Paríž podporuje "teroristické" elementy v Sýrii.

"Sýria je dnes miestom konfrontácie s terorizmom a miestna vláda tam bojuje v mene všetkých krajín, čo stoja proti medzinárodnému terorizmu a tmárskemu mysleniu," tvrdí Assad.

"Môj názor je jednoznačný. Ak USA prestanú v Sýrii podporovať teroristické gangy a do udalostí sa prestanú vmiešavať aj ďalšie krajiny ako Turecko, Saudská Arábia, Katar a Jordánsko, konflikt sa skončí v priebehu mesiaca," uzatvára Assad.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.