Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Sýrčania, ktorí zahynuli v dodávke, išli za novým životom do Nemecka

Policajt stojí pred nákladným autom s logom slovenskej spoločnosti Hyza, ktoré stálo odstavené na diaľnici A4 neďaleko Parndorfu 27. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Príbuzný dvoch mŕtvych mužov prehovoril o dôvode ich úteku ako aj o ich plánoch v Nemecku.

Kámišlí 22. septembra (TASR) - Traja Sýrčania, ktorí rovnako ako 68 ďalších utečencov zahynuli v chladiarenskom vozidle nájdenom na rakúskej diaľnici, snívali o lepšom živote v Nemecku. Pašerák im sľúbil, že ich tam pohodlne dovezie na osobnom aute, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na príbuzného dvoch z mŕtvych mužov.

Trojica sýrskych Kurdov - dvaja bratia vo veku 34 a 21 rokov a ich kamarát - pochádzala z mesta Kámišlí, ktoré leží sa severovýchode Sýrie neďaleko tureckých hraníc. Do vysneného Nemecka sa vydali preto, že si vo vlasti ani v susednom Iraku nemohli napriek dobrému vzdelaniu nájsť stále zamestnanie alebo dokončiť štúdium.

Ich riskantná niekoľkomesačná cesta sa začala v severoirackom Kurdistane, odkiaľ cez Turecko, Grécko a Macedónsko dorazili do Srbska. Práve odtiaľ jeden z bratov, Husajn Chálil Mustafa (34), naposledy zavolal domov svojmu švagrovi.

"Povedal mi, že stretli kurdského pašeráka z (irackej) Sulajmáníje ... Dohodli sa s ním, že ich prevezie cez Rakúsko (a Maďarsko) do Nemecka za 1600 dolárov na osobu," uviedol pre Reuters Džihád Durúš z Kámišlí.

Telefonát sa podľa neho uskutočnil 25. augusta - len dva dni pred nájdením chladiarenského vozidla so 71 mŕtvymi (zrejme udusenými) utečencami, odstaveného na rakúskej diaľnici A4 neďaleko maďarských a slovenských hraníc.

Pašerák podľa Durúša nehovoril nič o preprave v nákladnom aute, do Nemecka ich malo podľa dohody odviezť malé osobné vozidlo. V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť cieľovú destináciu, prisľúbil dokonca vrátenie časti peňazí.

Trojicu mŕtvych Sýrčanov sa podarilo identifikovať za pomoci osobných vecí alebo dokladov totožnosti. Ich príbuzní zatiaľ nevedia nič o tom, kde sa v súčasnosti nachádzajú ich telesné pozostatky, ani to, či ich prepravia naspäť do vlasti.

Starší z bratov absolvoval univerzitu v Damasku a po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii odišiel do irackého Kurdistanu. Jeho mladší brat ukončil strednú školu a chcel ďalej študovať v Európe. Ich kamarát Masúd bol inžinierom a absolventom damaskej univerzity a hovoril štyrmi jazykmi.